Stopy procentowe w górę. "To jeszcze nie koniec podwyżek" [KOMENTARZE]

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. Eksperci zgodnie zauważają, że tym razem obeszło się bez zaskoczeń, ale nie jest to jeszcze koniec cyklu podwyżek.

W środowe popołudnie Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła, że trzeci miesiąc z rzędu ponosi stopy procentowe. Tym razem o 50 punktów bazowych - główna wynosi już 1,75 proc. To poziom wyższy niż przed pandemią. 

Eksperci zgodnie twierdzą, że tym razem RPP nie zaskoczyła, a podwyżka jest zgodna z konsensusem rynkowym.

RPP podwyższyła stopę referencyjną o 50 pb. do 1,75 proc. Wynik jest zgodny z konsensusem rynkowym

- piszą na Twitterze analitycy z mBank Research.

RPP podwyższyła główną stopę procentową NBP o 50 pb do 1,75 proc. Dobry, dopasowany do obecnej sytuacji ruch. To jeszcze nie koniec podwyżek

- zauważa Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP. 

Zobacz wideo Nowy król średniej półki? Oto cztery rzeczy, które warto wiedzieć na temat Huawei nova 9 [TOPtech]

Kolejne podwyżki stóp procentowych w drodze

Analitycy jednym głosem mówią także w sprawie kolejnych ruchów RPP. Ich zdaniem dalsze podwyżki stóp procentowych są nieuniknione.

Tym razem Rada Polityki Pieniężnej postanowiła nas nie zaskakiwać. Wszystkie główne stopy NBP w górę o 50 pb. Naszym zdaniem to nie koniec podwyżek - w przyszłym roku Rada dołoży ich jeszcze 125 pb.

- czytamy na profilu Analizy Pekao.

Rynek spodziewa się szybkiego wzrostu stóp i końca cyklu w 2kw22, gdy CPI zacznie spadać. Wg nas tempo może być wolniejsze, cykl dłuższy, 3 proc.  lub wyżej w 4Q22-23. Dalsze podwyżki 2poł22, gdy uporczywie wysoka bazowa pokaże, że inflacja się utrwala. Umocnienie PLN może się odwrócić

- piszę eksperci z ING Economics Poland.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Dziennikarz ekonomiczny Business Insidera, Rafał Hirsch nie jest jednak przekonany, czy decyzje RPP dobrze zadziałają na złotego:

RPP w trzy miesiące podniosła stopy procentowe o 165 p.b. z 0,1 proc. do 1,75 proc. Jeśli poziom docelowy to 3 proc., to jesteśmy już za półmetkiem i za 3 miesiące może być koniec cyklu. Nie jestem pewien, czy złoty to polubi

Analityk Rafał Mundry uważa, że ruchy RPP są dość ostrożne. W odpowiedzi Hirsch stwierdził, że chodzi tu o ratowanie złotego, a nie o inflację:

Bo tu chodzi o ratowanie złotego, nie o inflację. A już na pewno nie o bieżącą inflację.

Stopy procentowe wciąż niskie na tle innych państw

Kilku ekspertów zwróciło uwagę, że mimo kolejnego podwyższenia stóp procentowych, te wciąż są u nas niskie na tle innych krajów. 

Spodziewamy się wzrostu stóp procentowych przynajmniej do 3 proc. do końca 2022 roku. Bieżące oprocentowanie po wyłączeniu inflacji dalej jest niskie na tle innych państw. Problemem jest też szeroki wzrost inflacji - obecnie ceny ponad 55 proc. produktów rosną w tempie większym niż 3,5 proc.

- zauważa Polski Instytut Ekonomiczny.

Ekspert PIE, Jakub Rybacki punktuje, że stopy procentowe dalej są niższe niż w innych państwach Grupy Wyszehradzkiej:

Po dzisiejszej podwyżce od RPP stopy procentowe są dalej niższe niż w innych państwach Grupy Wyszehradzkiej. Kolejne podwyżki w I kwartale 2022.
Po dzisiejszej podwyżce Polska wyrównała poziom stóp procentowych z Rumunią, w awangardzie regionu wciąż są Czesi (chociaż stopa depozytowa na tygodniowych przetargach na Węgrzech jest już wyższa niż w Czechach). To nie koniec zacieśniania polityki pieniężnej w naszym regionie

- wyliczają analitycy PKO Research.

Więcej o: