Obajtek pytany o ceny paliw w święta. "95-tka będzie kosztowała około 5,80 zł"

Daniel Obajtek był gościem RMF FM. Na antenie radia wypowiedział się na temat cen paliw na wigilię. Unikał jednak odpowiedzi, ile Orlen zarabia na litrze benzyny.

Jednym z elementów pakietu antyinflacyjnego będzie obniżka akcyzy na paliwo oraz VAT na gaz. To ma się przełożyć na spadek cen na stacjach benzynowych. Między innymi o tym mówił w piątkowe popołudnie na antenie RMF FM Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. 

Zobacz wideo Czy możemy spodziewać się obniżek cen paliw? Ekspert wyjaśnia

Daniel Obajtek o cenach paliw

Już pierwsze pytanie do prezesa Orlenu dotyczyło cen paliw na wigilię. 

95-tka będzie kosztowała około 5,80 zł. Trudno określić to co do grosza, bo to są pewne wahania cenowe

- zapowiedział Obajtek. Powiedział też,  że mniejsze daniny na paliwo Orlen przełoży na rynek hurtowy, a potem na detaliczny. Uważa też, że konkurencyjne stacje również się do tego dostosują. 

Daniel Obajtek stwierdził, że już teraz widać obniżki cen na stacjach i niektóre sprzedają paliwo za 5,99 zł. Spadek cen ma być jednak najmocniej zauważalny w momencie zmniejszenie akcyzy, czyli 20 grudnia. 

I ten ruch będzie przełożony poprzez rynek hurtowy, poprzez detal od razu

- mówił Obajtek. Na kolejne pytanie w sprawie końcowej marży Orlenu na stacjach benzynowych odpowiedział jednak wymijająco, stwierdzając, że składa się na to kilka zmiennych. Wśród nich wymienił marże rafineryjne, hurtowe i detaliczne oraz 50 proc. danin dla państwa. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Pozostałą ceną jest ropa. I oczywiście te ceny się wahają, więc te marże są bardzo, bardzo niewielkie

- podsumował prezes Orlenu. W dalszej części wywiadu poinformował, że marże rafineryjne są najmniejsze w historii. 

Orlen z dużym zyskiem 

Orlen w trzecim kwartale wypracował 2,9 mld zł zysku. Prezes spółki poinformował, że najwięcej przyniósł przemysł petrochemiczny i energetyczny. 

W tym zakresie tyle znaczy, że PKN Orlen to nie tylko paliwa. PKN Orlen to firma już multienergetyczna. PKN Orlen to cały pion petrochemiczny, gdzie te marże są na przyzwoitym poziomie. Również energetyka

- mówił Obajtek. Poinformował również, że Orlen 60 proc. przychodów ma z rynków zagranicznych, resztę z Polski. 

Na samej benzynie PKN Orlen miałby wielki problem się utrzymać. Dlatego budujemy multienergetyczną spółkę, by było parę filarów

- stwierdził prezes PKN Orlen.

Więcej o: