Obecnie od zakazu handlu jest ponad 30 wyjątków, z których chętnie korzystają większe sieci. Tak było z zapisem, który umożliwia otwarcie sklepów w sytuacji, gdy są one także placówką pocztową. Wiele dużych sklepów postanowiło wówczas podpisać umowę z firmami kurierskimi, dzięki czemu mogły legalnie otworzyć niektóre swoje placówki. Taka możliwość zniknie jednak w lutym.
Zgodnie z prawem niedziele handlowe wypadają w ostatnie niedziele - stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, w niedzielę poprzedzającą pierwszy dzień Wielkanocy oraz w dwie niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia. W 2022 roku terminy te wypadają następująco:
Poza niedzielami niehandlowymi, duże sklepy i centra handlowe zamknięte są także w dni ustawowo wolne od pracy. W 2022 roku wypadają one dokładnie:
Zgodnie z przyjętymi regulacjami, w Wielką Sobotę (16 kwietnia) i w Wigilię (24 grudnia), sklepy mogą działać tylko do godziny 14:00. Czasem jednak kończą pracę wcześniej.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Od zakazu handlu obowiązują wyjątki. W niedziele niehandlowe mogą otwarte być: placówki, w których za ladą staną ich właściciele, cukiernie, lodziarnie, kawiarnie, stacje paliw płynnych, kwiaciarnie, sklepy z prasą, sklepy z pamiątkami, sklepy na dworcach i lotniskach oraz placówki pocztowe.
Z tego ostatniego wyjątku korzystają takie marki jak: Biedronka, Lidl, Aldi, Netto, Carrefour, Auchan, Kaufland, Smyk, Empik, Żabka, Abc, Groszek, Carrefour Express, Stokrotka Express, Euro Sklep, Chata Polska, Topaz, Intermarche, Polomarket, Dino, Eurospar, Bricomarche, Obi, Castorama czy Leroy Merlin. W lutym 2022 roku wejdą w życie znowelizowane przepisy, które mogą ukrócić tę praktykę. Jako placówki pocztowe funkcjonować będą tylko te sklepy, które na działalności pocztowej notują co najmniej 40 proc. przychodu ze sprzedaży detalicznej. Jak zauważają eksperci, żaden ze sklepów - poza pocztą - nie będzie mógł w stanie spełnić tego warunku.