Rząd zdecydował. W Polsce mają powstać dwie nowe kopalnie soli

Dwie nowe kopalnie soli mają powstać w Lubieniu Kujawskim i w Damasławku - zdecydował rząd na wtorkowym posiedzeniu. Rada ministrów podpisała też rozporządzenie o rozbudowie magazynów ropy, by zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Rada Ministrów przyjęła na wtorkowym (21 grudnia) posiedzeniu trzy rozporządzenia. Jedno z nich zakłada budowę nowych kopalni soli oraz rozbudowę przestrzeni magazynowej na ropę. Projekt nowelizacji ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym przygotowało Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Zobacz wideo Ta profilerka jest doskonała w swojej pracy. Wykorzystuje w niej traumę z dzieciństwa

Nowe kopalnie soli i modernizacja magazynów ropy

Nowe kopalnie otworowe soli kamiennej mają powstać w Lubieniu Kujawskim (woj. kujawsko-pomorskie) i Damasławku (woj. wielkopolskie). Z kolei kopalnie w Górze i Mogilnie mają zostać przebudowane. Zmodernizowany ma też zostać Podziemny Magazyn Ropy i Paliw Góra, co ma zwiększyć dostępność pojemności magazynowej na ropę naftową i produkty naftowe. W ten sposób rząd che zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Większość inwestycji ma zostać zrealizowanych do 2029 roku.

Rząd przyjął rozporządzenia dot. budżetu

Rada Ministrów przyjęła też rozporządzenie w sprawie wydatków budżetu państwa, które nie wygasają z upływem roku budżetowego. Dotyczy to między innymi wydatków na zakupy inwestycyjne jednostek budżetowych, dotacji na dofinansowanie inwestycji samorządowych instytucji kultury, a także dla gmin, powiatów i samorządów województw.

Rząd przyjął też projekt programu "Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich" na lata 2021-2027. Chodzi o utrzymanie ciągłości funkcjonowania instytucji odpowiedzialnych za wykorzystanie funduszy europejskich i lepszą koordynację między poszczególnymi funduszami a programami krajowymi i regionalnymi.

Więcej o: