Naukowcy alarmują: W Polsce zabraknie milionów rąk do pracy. Rząd liczy na przedsiębiorców

Naukowcy przewidują, że w roku 2030 braki kadrowe w polskich firmach mogą sięgnąć dwóch milionów pracowników. Polską gospodarkę uratować ma cyfryzacja i robotyzacja. Rząd zachęca firmy do inwestowania w innowacje, przyznając im w 2022 roku wiele ulg. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy?

W 2022 roku rząd chce w jeszcze większym stopniu zachęcić firmy specjalizujące się w innowacjach, informatyce, robotyzacji, do zwiększenia swojego zaangażowania w rozwój gospodarki. Powodów promowania ekspertów od szeroko pojętego IT jest wiele. Jednym z najważniejszych jest demografia. W ciągu dekady liczba osób w wieku produkcyjnym znacznie się zmniejszy. Gospodarkę trzeba pchnąć więc na tory innowacji, automatyzacji i robotyzacji. Mają w tym pomóc nowe ulgi.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Innowacyjna firma? Na pewno ją znasz

Rząd promuje informatyków. Dla kogo Ulgi w 2022 roku?

Ulga IP-Box skierowana jest do firm, które osiągają dochody z praw własności intelektualnej i prowadzą działalność badawczo-rozwojową (B+R). Ta ulga obejmuje zarówno koszty związane z badaniami naukowymi, pracami rozwojowymi,  jak i wynagrodzeniami dla pracowników pracujących nad badaniami i rozwojem. W ramach rozliczania wydatków będzie można uwzględnić także ekspertyzy.

Ulga IP-Box nie jest rozwiązaniem zupełnie nowym, bo do systemu podatkowego została wprowadzona w roku 2019. Można z niej skorzystać rozliczając się zarówno poprzez PIT jak i CIT. Preferencyjne opodatkowanie dochodów z własności intelektualnej, które podlegają ochronie prawnej, mogą zostać zastosowane przy spełnieniu określonych warunków. Wśród nich wymienić trzeba wytwarzanie własnego prawa własności intelektualnej. W tym wypadku zyski uzyskane z tego tytułu opodatkowane są znacznie niższą, bo wynoszącą zaledwie 5 proc. stawką podatkową.

Ulga na prototyp wspiera z kolei przeniesienie pomysłu na język praktyki i produkcji. Służy do korzystnego opodatkowania prac poświęconych na wytworzenie prototypu danego urządzenia, wdrożenia produkcji.

Ulgę będzie można zastosować na projekty takie jak samochody elektryczne, ale nie tylko. Ważne, by produkt sam w sobie był innowacyjny w skali firmy, by nie występował do tej pory na rynku, oraz by jego opracowanie pozwoliło rozwinąć ofertę firmy.

Firma, która zdecyduje się  wprowadzić na rynek innowacyjny produkt, odliczy dodatkowe 30 proc. wydatków od podstawy opodatkowania, przy czym kwota nie będzie mogła przekroczyć 10 proc. dochodu.

Tunel pod Ursynowem na S2Tunel pod Ursynowem otworzą za kilka dni. Odbyły się testy bezpieczeństwa

Nadchodzi Przemysł 4.0

Celem wprowadzenia wszystkich ulg jest cyfrowa transformacja polskiej gospodarki. Zdaniem rządu wymaga ona zmiany  podejścia przedsiębiorców do innowacji. Wsparcie wydatków związanych z automatyzacją ma przyspieszyć wzrost efektywności polskich przedsiębiorstw.

Celem wprowadzenia nowych ulg jest wdrożenie idei Przemysłu 4.0, czyli przemysłu opartego na cyfryzacji. Badania dają bowiem podstawy twierdzić, że w roku 2030 braki kadrowe w polskich firmach mogą sięgnąć dwóch milionów pracowników. Braki w kadrach zniwelować mają, przynajmniej częściowo, automatyczne systemy. Dzięki uldze, finansowanie robotyzacji przedsiębiorstw ma być mniejszym obciążeniem inwestycyjnym.

'Czy to ma naprawdę wartość, że prawie zdechła prasa, a w zamian dostajemy więcej śmiesznych kotków?'Jak wydaliśmy miliardy na innowacje. "Stworzę portal dla kotów i to będzie żarło"

Więcej o: