"Lex TVN". Pełnomocnik koncernu Discovery: "Po prostu się cieszymy". Co z koncesją dla TVN7?

- Od początku mówiliśmy, że ten tryb prowadzenia prac legislacyjnych i takie rozwiązania, które zaproponowano w tym projekcie, są po prostu nie do pogodzenia z obowiązującym porządkiem prawnym - w ten sposób decyzję prezydenta Dudy, który zawetował "lex TVN", skomentował mecenas Mikołaj Sowiński, pełnomocnik TVN Grupa Discovery.

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek poinformował o zawetowaniu nowelizacji ustawy medialnej i skierowaniu jej do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Według części komentatorów przepisy były skierowane bezpośrednio w koncern Discovery, do którego należą stacje spod znaku TVN. Nie oznacza to, że ustawa w życie nie wejdzie, ale jest to mało prawdopodobne. 

Weto musiałoby zostać bowiem odrzucone. Za ustawą musiałoby zagłosować poprzeć 3/5 głosujących w obecności co najmniej połowy posłów. Przy założeniu, że sala byłaby pełna, PiS potrzebowałby co najmniej 276 głosów. Klub PiS ma obecnie 228 posłów.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Duda zdecydował w sprawie "lex TVN". "Jako prezydent podzielam, że takie graniczenia powinny być w Polsce wprowadzone"

"Lex TVN". Pełnomocnik koncernu Discovery komentuje

Decyzję prezydenta skomentował na antenie TVN24 mecenas Mikołaj Sowiński, pełnomocnik TVN Grupa Discovery. - Trudno inaczej powiedzieć, niż że po prostu się cieszymy. Ta ustawa byłaby niezgodna z konstytucją i naruszałaby międzynarodowe zobowiązania - mówił. 

- Od początku mówiliśmy, że ten tryb prowadzenia prac legislacyjnych i takie rozwiązania, które zaproponowano w tym projekcie, są po prostu nie do pogodzenia z obowiązującym porządkiem prawnym - dodał.

NASA Space TelescopeHubble zadziwiał i zachwycał. Teleskop Webba będzie jeszcze potężniejszy. Najlepsze zdjęcia

TVN24 z koncesją. Ale TVN7 nadal czeka

Pełnomocnik koncernu odniósł się też do toczącego się procesu przedłużenia koncesji dla kolejnego kanału należącego do TVN-u. - Mamy nadzieję, że KRRiT nie będzie już zwlekała i czekała na działania Sejmu tylko zgodnie z literą prawa udzieli koncesji stacji TVN7, w myśl tego, co mówił prezydent Andrzej Duda - stwierdził mec. Sowiński.

Sytuacja z TVN7 przypomina tę z kanałem TVN24. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji z wydaniem decyzji zwlekała. W międzyczasie w Sejmie pojawił się projekt "lex TVN". W praktyce mógłby być pretekstem, by polskiej koncesji dla TVN24 nie wydać. KRRiT mogłaby bowiem wskazać, że prawo zakazuje nadawania koncesji podmiotom, które należą do właścicieli spoza europejskiego obszaru gospodarczego.

.2021 rok pod znakiem inflacji? Poczekajcie na 2022. 'To będzie trudny rok'

Więcej o: