Skąd się biorą pieniądze na 500 plus? Czy program przyniósł oczekiwane efekty? Wyjaśniamy w kadrach

Czy państwo stać na 500 plus? Ile kosztuje rocznie, jak duże środki wypłacono w jego ramach od 2016 roku? Co o projekcie PiS mówią politycy obozu władzy, a jak traktują go przedstawiciele opozycji? Wszystkie te informacje można zdobyć dzięki wyjątkowej animacji, którą stworzyła Gazeta.pl.
Zobacz wideo Skąd się biorą pieniądze na 500 plus? Czy program przyniósł oczekiwane efekty?

500 plus to największy program socjalny w historii kraju. Ile kosztuje? 

500 plus to największy program socjalny w historii Polski. Od 1 kwietnia 2016 roku do rodziców popłynęło już grubo ponad 150 mld zł. Program to jedna z najważniejszych pozycji w budżecie państwa. Średni roczny koszt projektu oscyluje bowiem wokół 40 mld zł. 

Pieniądze trafiają do rodziców 6,6 mln dzieci. I wydaje się, że jego likwidacja jest już w zasadzie niemożliwa. - Dzisiaj program 500 plus to jest taka materialna kotwica dla wielu polskich rodzin wychowujących dzieci - mówił Andrzej Duda w kwietniu 2020 roku. - Po stronie państwa zrobiliśmy to, co należało - komentował premier Mateusz Morawiecki

Skąd się biorą pieniądze na 500 plus?

O tym, że rząd wypłaca 500 plus wiedzą chyba wszyscy Polacy. Ale czy rozumieją, skąd biorą się środki na ten cel? Badania na ten temat przeprowadził portal ciekaweliczby.pl. Co odpowiedzieli? Czy program spełnił swoje zadanie? Wszystkiego można dowiedzieć się dzięki krótkiej animacji. 

Warto przypomnieć, że od 2022 roku obsługa programu Rodzina 500 plus zostaje przeniesiona z urzędów gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Decyzja to oznacza kilka zmian dla rodziców, którzy m.in. nie mogą już składać wniosków w sprawie świadczenia w wersji papierowej.

Więcej o: