Dokąd tupta nocą jeż? Zagadka z dzieciństwa rozwiązana w krótkim nagraniu

"Dokąd tupta nocą jeż?" - pytał uśmiechnięty chłopiec w piosence, która rozpoczynała "Domowe przedszkole", program znany większości dzieci urodzonym w epoce PRL-u. Nocne sekrety kłującego miłośnika owadów i dżdżownic ujawnia krótkie nagranie.
Zobacz wideo Dokąd tupta jeż? Możesz wiedzieć, jeśli chcesz. I obejrzysz krótkie nagranie

Jeż wydaje się niegroźny i sympatyczny. Jest bohaterem piosenek, pluszakiem, dzieci często rysują go z jabłuszkiem nadzianym na pokrywające go igły. O to, "dokąd tupta nocą jeż", pytali dzieci autorzy piosenki rozpoczynającej program "Domowe przedszkole", po raz pierwszy wyemitowany w roku 1982. "Możesz wiedzieć, jeśli chcesz" - obiecywał kolejny wers utwory. Jeśli nawet jednak telewizyjny program nocne tajemnice jeży zdradził, to większość widzów zapewne już nie pamięta, co oglądała, gdy miała kilka lat.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

"Dokąd tupta nocą jeż". Wyjaśniamy

Krótkie nagranie, które stworzyła Gazeta.pl, pokazuje zwyczaje tych sympatycznych zwierząt. Okazuje się, że jeże we współczesnym świecie wcale nie mają łatwo. Coraz częściej spotyka się je w pobliżu ludzkich siedzib.

Dlaczego wydaje się nam, że jeży jest więcej, niż kiedyś? Co im zagraża? Czy można je samodzielnie dokarmiać? Krótki film zdradzi wiele sekretów wszystkim, którzy chcą je poznać. 

NASA Space TelescopeHubble zadziwiał i zachwycał. Teleskop Webba będzie jeszcze potężniejszy. Najlepsze zdjęcia

Jeż w Polsce

Jak wyjaśniają Lasy Państwowe, w Polsce występują dwa gatunki jeży: jeż wschodni (Erinaceus concolor), którego spotkać można na terenie niemal całej Polski, oraz jeż europejski lub zachodni (E. europaeus), którego wschodnia granica zasięgu przebiega przez Śląsk, ziemię lubuską oraz Pomorze Zachodnie.

"Jeż jest największym ssakiem owadożernym w Polsce. Jego rozmiary sięgają od 13,5 do 26,5 cm, a waga wynosi od 800 do 1200 g. Jego wierzch pokrywają szarobrunatne kolce, a brzuch biało-szare futerko. Ma malutkie oczy i krótkie zaokrąglone uszy, które praktycznie w całości są ukryte w futerku, oraz króciutki, 20-milimetrowy ogonek" - czytamy w komunikacie. 

Smog (zdjęcie ilustracyjne)"Czyste Powietrze". Nawet 69 tys. zł dotacji na termomodernizację domu

Więcej o: