"Czyste Powietrze". Nawet 69 tys. zł dotacji na termomodernizację domu. Zmiany w programie

W przyszłym roku program "Czyste Powietrze" zostanie rozszerzony. Mniej zamożni Polacy będą mogli starać się o dotację w wysokości do 69 tys. zł na wymianę pieca i termomodernizację domu. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie z trzeciej części popularnego programu?

Program "Czyste Powietrze" ruszył w 2018 r. i ma być realizowany przez 10 lat. W jego ramach rząd przeznaczy 103 mld zł na wymianę starych źródeł ciepła i termomodernizację domów. Podstawowym celem programu jest walka z zanieczyszczeniem powietrza, zmniejszenie ilości smogu oraz emisji gazów cieplarnianych.

Handel emisjami CO2. Ursula von der Leyen odpowiada Morawieckiemu: Zatruwanie atmosfery ma swoją cenę (zdjęcie ilustracyjne) Handel emisjami. Ursula von der Leyen: Zatruwanie atmosfery ma swoją cenę

"Czyste Powietrze". Nadchodzą zmiany w programie

Obecnie program dzieli się na dwie części. Pierwsza część jest przeznaczona dla beneficjentów uprawnionych do podstawowego poziomu dofinansowania. Jeśli ich dochód roczny nie przekracza 100 tys. zł, to mogą otrzymać dotację w wysokości do 30 tys. zł.

Druga część programu jest skierowana do osób o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu do 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Dla tych beneficjentów dotacja może wynieść do 37 tys. zł. Teraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada rozszerzenie programu.

"W 2022 r. program 'Czyste Powietrze' czekać będzie kolejna zmiana. Większe wsparcie ma trafić do mniej zamożnych Polaków, którzy na termomodernizację domu i wymianę pieca będą mogli dostać do 69 tys. zł dotacji" - informuje resort na Twitterze.

Przeczytaj więcej informacji o dotacjach na stronie głównej Gazeta.pl

Dymiące kominy, powiat myślenicki. Jak polskie miasta walczą z trującym powietrzem? Nowy Targ przenosi stację, Jaworzno usuwa czujniki

"Czyste Powietrze". Nawet 69 tys. zł dotacji na wymianę pieca i termomodernizację domu

Jak czytamy na stronie czystepowietrze.gov., trzecia część popularnego programu obejmie osoby, których miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa wieloosobowego nie przekracza 900 zł oraz 1260 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych. Beneficjentami będą także osoby z ustalonym prawem do zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego. Nowa część programu pozwoli ubiegać się o dofinansowanie nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 69 tys. zł.

"Zmiany do programu 'Czyste Powietrze' zostały już zaopiniowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz przyjęte 17 grudnia 2021 r. przez Radę Nadzorczą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecnie trwają prace nad dokumentacją programową, która jest konieczna do uruchomienia naboru na nowych warunkach. Data wejścia w życie zmienionego programu wraz z ułatwieniami oraz rozpoczęcia naboru zostanie podana w styczniu 2022 r." - wyjaśniono na stronie czystepowietrze.gov.

Od 19 września 2018 r. do 17 grudnia 2021 r. złożono ponad 372 tys. wniosków do programu "Czyste Powietrze" o dofinansowania na łączną kwotę ponad 6,2 mld zł.

Zobacz wideo Piotr Woźny, prezes ZE PAK: Czeka nas smogowa zima
Więcej o: