Przeciętne wynagrodzenie w Polsce. Z danych GUS wynika, że to powyżej 5,6 tys. zł

Główny Urząd Statystyczny przekazał nowe dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku. Zgodnie z nimi wyniosło one 5 614,66 zł. Jest to wzrost o 8,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 roku.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w trzech pierwszych kwartałach 2021 roku pozostało zróżnicowane m.in. ze względu na sektor własności. Jak wyglądało przeciętne wynagrodzenie w Polsce?

Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce - dane za trzy pierwsze kwartały 2021 roku

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wyniosło 5 614,66 złotych. "Wzrost ten był wyższy od notowanego w okresie pierwszych trzech kwartałów 2020 r. wobec porównywalnego okresu 2019 r. wyniósł 5,5 proc." - napisano w komunikacie GUS.

W sektorze publicznym średnia pensja wynosiła już natomiast ponad sześć tysięcy złotych, a dokładnie 6 275,16 zł i była o 11,8 proc. wyższa od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto ogółem. W sektorze prywatnym natomiast przeciętne wynagrodzenie z trzech kwartałów 2021 roku osiągnęło poziom 5 364,84 zł i było niższe o 4,4 proc. od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto ogółem.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wahało się od 4 156,26 zł w sekcji "zakwaterowanie i gastronomia" do aż 9 975,65 zł w sekcji "informacja i komunikacja" - czytamy dalej. Według danych, najwyższy wzrost przeciętnego wynagrodzenia brutto odnotowano w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (o 19,9 proc.), a najniższy w administracji publicznej i obronie narodowej (o 3,9 proc.).

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Przedsiębiorcy a Polski Ład - jak się zmienią ich wynagrodzenia? [WYLICZENIA, KWOTY]Przedsiębiorcy a Polski Ład - jak się zmienią wynagrodzenia? [WYLICZENIA]

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce - na prowadzeniu Warszawa

Dane te różnią się także w zależności od regionu. Najwyższe przeciętne wynagrodzenie miesięczne odnotowano w powiecie warszawskim stołecznym i wynosiło - 7 265,51 złotych. Średnia pensja była więc w tym regionie wyższa o 2 131,27 złotych od wynagrodzenia w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie odnotowano najniższą wartość - 5 134,24 zł.

Liczba osób pracujących w Polsce wyniosła do dnia 30 września 2021 r. dokładnie 9 613,7 tys. osób. "W stosunku do roku poprzedniego wzrosła o 0,3 proc., podczas gdy w końcu września 2020 r. względem stanu z końca września 2019 r. liczba pracujących zmalała o 0,7 proc." - napisano w publikacji.

Największy spadek pracujących miał miejsce w przypadku przedsiębiorstw z sekcji "zakwaterowanie i gastronomia" - wyniósł on 6,1 proc., na co przełożyła się sytuacja związana z epidemią koronawirusa w Polsce.

Umowa zlecenie i ubezpieczenie - sprawdź, co musisz wiedziećUmowa zlecenie a Polski Ład - jak się zmienią wynagrodzenia? [WYLICZENIA]

Więcej o: