Polski Ład powodem niższej pensji? Ekspertka: To możliwe. Na zmianach wielu Polaków straci

Czy Polski Ład może być powodem mniejszej pensji? Dla Gazeta.pl tę kwestię wyjaśnia Bożena Nowicka, doradca podatkowy, dyrektor w DORADCA Zespół Doradców Finansowo-Księgowych Sp. z o.o., wykładowca Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Z opracowanych przez nią wyliczeń jasno wynika, że Polski Ład może być powodem niższych pensji - np. nauczycieli. Stracić mogą też niektórzy emeryci.

Czy wraz z wejściem Polskiego Ładu w 2022 roku wypłaty, które wpływają na konta, mogą być mniejsze? Bożena Nowicka, doradca podatkowy, w rozmowie z next.gazeta.pl potwierdza. - Tak, to możliwe — mówi. Ekspertka przygotowała dla czytelników Gazeta.pl krótką analizę przepisów. Co z niej wynika? 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jakich stóp procentowych możemy się spodziewać w 2022 r.? Dr Czerniak: Przypuszczam, że na poziomie 3-4%

Polski Ład. Kto może stracić? Nauczyciele, lekarze, emeryci i nie tylko

Na zmianach podatkowych wielu Polaków niestety straci, a nie zyska. To już widać po pierwszych wypłatach wynagrodzeń otrzymywanych w styczniu. Stracą głównie te osoby, które pracują na kilku etatach, np. nauczyciele uczący w kilku szkołach lub lekarze pracujący w kilku przychodniach czy szpitalach.

Stracą również emeryci, którzy dorabiają sobie do emerytury, pracując dodatkowo na etacie. Mniejszą wypłatę dostaną także osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia. Najwięcej oczywiści tracą przedsiębiorcy i osoby, których przychody przekraczają górny próg przewidziany dla klasy średniej.

Dlaczego Polski Ład może oznaczać straty? Winna składka zdrowotna. I nie tylko

Z czego to wynika. Oczywiście z tego, że zniesiono tzw. zasadę odliczalności składki zdrowotnej od podatku. Aktualnie składka zdrowotna w wysokości 9 proc. jest niezależnym potrąceniem od podatku. Wcześniej pobierano nam mniej podatku, ponieważ składka zdrowotna w wysokości 7,75 proc. podstawy jej obliczania pomniejszała pobierany z wynagrodzeń podatek.

Projektodawca zapewniał nas, że na zmianach podatkowych nie stracimy, ponieważ wprowadza się wyższą kwotę wolną od podatku, która ma być w pewnym stopniu mechanizmem rekompensującym tę zmianę. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30000 niestety nie wszystkim i nie w każdej sytuacji zrekompensowało konieczność oddania z wynagrodzenia 9 proc. składki zdrowotnej.

Polski Ład a PIT-2. Można stracić

Sęk w tym, że kwota wolna od podatku może być uwzględniana tylko u jednego płatnika. Jeżeli pracownik pracuje na etacie tylko u jednego pracodawcy, u którego ma złożony PIT-2 oraz uzyskuje zarobki w tzw. klasie niższej, to zmian podatkowych raczej nie odczuje.

Mniejsze wynagrodzenia otrzymają jednak od 2022 roku pracownicy tych zakładów pracy, w których nie można złożyć oświadczenia na formularzu PIT-2. Zgodnie z obowiązującymi przepisami oświadczenie PIT-2, upoważniające do uwzględniania kwoty wolnej od podatku, może być złożone przez pracownika tylko u jednego wybranego płatnika, od którego uzyskuje się dochody podlegające opodatkowaniu zgodnie z obowiązującą skalą podatkową.

A zatem w tym zakładzie pracy, gdzie pracownik nie może złożyć oświadczenia na formularzu PIT-2, pracodawca w 2022 roku wypłaci mniejsze wynagrodzenie względem tego, co wypłacał do końca 2021 roku. W zależności od wielkości wynagrodzenia może ono być mniejszej nawet o 425 złotych, bo tyle wynosi miesięczna kwota zmniejszająca podatek.

Czy Polski Ład może obniżyć wypłatę? Emeryt może stracić 300 zł, nauczyciel 200

Przykład I

Emeryt z emeryturą 2500 zł oraz pracą na etacie z wynagrodzeniem 4500 brutto.

  • W 2021 roku otrzymywał emeryturę netto 2090 zł a wynagrodzenie z pracy etatowej w wysokości 3216,58 zł.
  • Po Nowym Ładzie otrzyma emeryturę w wysokości 2275 zł, ale wynagrodzenie z pracy już tylko 2915,58 zł.

Przykład II

Nauczyciel, który pracuje w dwóch szkołach. W jednej otrzymuje wynagrodzenie 5700 zł brutto, w drugiej 3100 zł. Przy czym tylko w pierwszej szkole mógł złożyć i złożył oświadczenie na formularzu PIT-2, upoważniające zakład pracy do pomniejszania podatku o kwotę wolną od podatku.

  • W 2021 roku nauczyciel z pierwszej szkoły otrzymywał wynagrodzenie netto 4106,86, z drugiej szkoły 2229,24 zł.
  • Po zmianach w Nowym Ładzie z pierwszej szkoły otrzyma tyle samo 4106,86, ale z drugiej szkoły otrzyma 2022,24 zł.

Autorką powyższego tekstu jest Bożena Nowicka, doradca podatkowy, dyrektor w DORADCA Zespół Doradców Finansowo-Księgowych Sp. z o.o., wykładowca Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Nagłówki pochodzą od redakcji. 

Więcej o: