Przygotowany przez MAP projekt ustawy, choć zawiera rozwiązania mające chronić odbiorców przed skutkami wzrostu cen, nie napawa nadzieją. Ministerstwo w treści zawarło bowiem mało optymistyczną perspektywę najbliższych lat dla polskiej energetyki i naszych portfeli.
"Wyjątkowość obecnej sytuacji i trudny do określenia horyzont czasowy zaburzeń na rynkach energetycznych i gazowych Unii Europejskiej powodują, że nie tylko w obecnym sezonie grzewczym, ale również na okres wiosenny i letni 2022 roku ceny gazu pozostają na bardzo wysokim poziomie, co oznacza duże prawdopodobieństwo ponownych istotnych wzrostów cen zimą roku 2022 i utrzymania się ich w kolejnych latach. Biorąc pod uwagę powyższe, nie jest możliwe prognozowanie momentu zakończenia trwającego kryzysu oraz wielkości i skali bezpośrednich, oraz pośrednich skutków społeczno-gospodarczych" - pisze MAP.
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Jak można wyczytać w projekcie ustawy, ma ona "pozwolić na uruchomienie nadzwyczajnych instrumentów zwiększających bezpieczeństwo energetyczne Polski". O jakie instrumenty dokładnie chodzi?
Przede wszystkim projekt ustawy zakłada:
Nowa ustawa ma także ułatwić sprzedawcom paliw gazowych zaciąganie pożyczek i kredytów. W szczególności na "wszelkie potrzeby bilansowania, zakupu lub rozliczenia zakupionego paliwa gazowego, lub w celu terminowego regulowania zobowiązań związanych z zapewnianiem płynności na rynku giełdowym, ciągłością dostaw energii lub pozostawaniem w gotowości do świadczenia usług sprzedawcy z urzędu".
Projekt poszerza dodatkowo działanie tzw. usługi biletowej o Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Oznacza to, że została ona dodana do grona podmiotów, które mogą stanowić "alternatywną formę obowiązku utrzymywania gazu ziemnego w stosunku do zakupu usługi we własnym zakresie w ramach pojemności magazynowych oferowanych przez operatora systemu magazynowania lub utrzymywania zapasu poza granicami kraju". Dzięki temu Agencja w imieniu Skarbu Państwa będzie mogła nabywać gaz ziemny w celu utrzymania zapasów obowiązkowych.
Projekt ma zostać przyjęty przez rząd w pierwszym kwartale 2022 roku.