PIT-2. Nowy wzór formularza - obowiązuje od 10 stycznia. Dzięki niemu twoja pensja nie spadnie

PIT-2 to jeden z najważniejszych formularzy od wejścia Polskiego Ładu. Na początku tygodnia pojawiła się jego nowa wersja. Gdzie znaleźć i pobrać PIT-2?

Polski Ład to w pierwszej kolejności reforma podatkowa. Jej elementem są m.in. zmiany w odliczaniu składki zdrowotnej, wprowadzenie ulgi dla klasy średniej czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. 

W związku z tym ostatnim wzrosła również kwota zmniejszająca zaliczki na podatek. Wynosi ona do 425 zł. Wszystkie te zmiany przyczyniły się do spadku miesięcznej wypłaty m.in. nauczyciel i służb mundurowych. Pieniądze te wrócą do płatników dopiero po rozliczeniu PIT-u za 2022 rok, czyli w 2023 roku. Rząd zapewnia jednak, że w skali roku osoby zarabiające do 12,8 tys. brutto miesięcznie na zmianach zyskają. 

Zobacz wideo Czy ktoś zapłaci stanowiskiem za Polski Ład?

PIT-2. Gdzie pobrać wzór?

PIT-2 to formularz, który można złożyć u pracodawcy jeśli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę. Dzięki temu pracodawca nie odprowadza zaliczki na podatek dochodowy, a wypłaca nam ją na konto. Pensja więc nie spada o kilkaset złotych, ale oznacza to jednak, że na koniec roku nie otrzymamy zwrotu podatku.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl  

PIT-2 składa się przy podpisywaniu umowy lub przed pierwszą wypłatą w nowym roku. Złożenie go później oznaczało do tej pory, że rozliczenie zostanie zastosowanie dopiero od następnego roku. Ministerstwo Finansów uważa jednak, że nie ma przeciwwskazań, żeby PIT-2 złożony po pierwszej wypłacie w nowym roku pracodawca uwzględnił w dowolnym momencie roku. 

Mimo tego, jak ważny jest teraz PIT-2, rząd jego zaktualizowaną wersję wydał dopiero w poniedziałek - 10 dni po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Jest to siódma wersja formularza. W porównaniu do poprzedniej usunięto odwołanie do kwoty zmniejszającej podatek obowiązującej do 2021 roku. 

***

Rząd twierdzi, że wszystkie problemy z Polskim Ładem są przejściowe, zostaną naprawione, a na zmianach zyskają lub nie stracą ci, którzy zarabiają do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie. Jednak wielu Polaków wciąż nie wie, jak będzie wyglądać ich pensja za styczeń. Jak można policzyć swoje wynagrodzenie? Na co trzeba zwrócić uwagę? Jak zabezpieczyć się przed możliwością niższych zarobków? Przysyłajcie wasze pytania na adres: news_gazetapl@agora.pl. Zadamy je w waszym imieniu w programie Q&A w najbliższy czwartek 13 stycznia o 12:00. Naszym gościem będzie Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partner w firmie Grant Thornton

Więcej o: