Polski Ład jednak uderza w pensje Polaków. Tysiące nauczycieli z mniejszym przelewem

W samej tylko Warszawie nauczycieli, którzy otrzymali mniejsze wypłaty, jest kilka tysięcy. Potwierdzają się przewidywania ekspertów - niższe uposażenie to wynik nowych zasad, które wprowadził Polski Ład.

Niepokojące doniesienia o tym, że Polski Ład może być powodem niższych pensji, potwierdzają się. Jako pierwsi o zaniżonych wypłatach na początku miesiąca informowali nauczyciele. Dziś wiadomo już, że w samej tylko stolicy pedagogów, którzy na konta otrzymali mniej, jest sześć tysięcy.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polski Ład. Na czym polega ulga dla klasy średniej i czy z niej zrezygnować? [Q&A]

Polski Ład uderzył w pensje Polaków. Są dane

Jak informuje Radio Zet, problem dotknął 20 proc. spośród 31 tysięcy pedagogów zatrudnionych w stołecznych szkołach. Chodzi przede wszystkim o osoby zatrudnione w więcej niż jednej placówce. 

Za ubytek w wysokości nawet kilkuset złotych odpowiada nowy sposób rozliczania kwoty wolnej od podatku. Wzrosła ona do 30 tys. zł, co znacząco zwiększyło wysokość zaliczki pobieranej każdego miesiąca. Tymczasem formularz PIT-2, który uprawnia pracodawcę do niepotrącania kwoty wolnej, złożyć można tylko u jednego pracodawcy. 

PIT-2. Nowy wzór formularza - obowiązuje od 10 stycznia

W związku z tym ostatnim wzrosła również kwota zmniejszająca zaliczki na podatek. Wynosi ona do 425 zł. Pieniądze te płatnicy mają szansę odzyskać, ale dopiero po rozliczeniu PIT-u za 2022 rok, czyli w 2023 roku. Nauczyciele, którzy otrzymali mniejsze pensje, na zwrot mogą jednak liczyć wcześniej, Ministerstwo Finansów zapowiedziało bowiem rekompensaty.

By uniknąć pomniejszenia wypłaty, pracownik powinien złożyć PIT-2. To formularz, który można złożyć u pracodawcy jeśli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę. Dzięki temu pracodawca nie odprowadza zaliczki na podatek dochodowy, a wypłaca nam ją na konto. Pensja więc nie spada o kilkaset złotych, ale oznacza to jednak, że na koniec roku nie otrzymamy zwrotu podatku. Nowy wzór formularza jest już dostępny na stronach Ministerstwa Finansów. Obowiązuje od 10 stycznia.  

Posłuchaj podcastu Odc. 14: Polacy inwigilowani Pegasusem. Co wiemy o tym programie?

Ekspertka: "Ulga dla klasy średniej to zło wcielone"

Nie tylko PIT-2 może być problemem dla podatników, ale i ulga dla klasy średniej. Docelowo ma chronić przed stratami osoby, które zarabiają od ok. 5,7 do 11,4 tys. zł. Jej praktyczne zastosowanie nie jest jednak łatwe.

- Niesamowicie komplikuje system podatkowy. Będzie powodować problemy zarówno w ciągu roku, jak i - może nawet jeszcze większe - po jego zakończeniu - wyjaśniała w programie Q&A Małgorzata Samborska, partner i doradca podatkowy z firmy Grant Thornton. Dodała też, że wniosek o niestosowanie ulgi do klasy średniej można złożyć u pracodawcy. 

Więcej o: