Drogi gaz. Mało kto o tym mówi, ale prawdziwy test dopiero nadejdzie. W ustawie rok 2024

Bardzo wysokie rachunki za gaz to jedno z największych wyzwań finansowych dla polskich rodzin i firm w 2022 roku. Mało kto jednak dziś mówi o tym, że w 2024 roku zgodnie z ustawą ma nastąpić całkowite uwolnienie rynku gazu. A wówczas rachunki także dla gospodarstw domowych będą uzależnione od cen rynkowych, a nie regulowanych przez URE. Posłuchaj fragmentu środowego "Studia Biznes".

Rachunki za gaz dla gospodarstw domowych są dziś regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki, natomiast te dla firm zależą od notowań surowca na rynkach. Niebawem jednak będzie musiało się to radykalnie zmienić. Liberalizacja sektora gazu ziemnego stanowi jeden z celów polityki energetycznej UE. "W związku z tym, a także z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE, przyjęta została, szeroko konsultowana publicznie, nowelizacja ustawy - Prawo energetyczne, uwalniająca w 2017 r. ceny gazu - najpierw dla rynku hurtowego, a następnie - detalicznego" - czytamy w komunikacie resortu  klimatu. Dla gospodarstw domowych ustawa przewiduje uwolnienie cen gazu już 1 stycznia 2024 roku. "Ustalenie tak odległego terminu zapewnia gospodarstwom domowym czas na przystosowanie się do nadchodzących zmian oraz edukację w zakresie przysługujących im praw m.in. do zmiany dostawcy gazu w przypadku, gdy dotychczasowy nadmiernie podnosi cenę. Z pewnością będzie to czynnik, który przedsiębiorcy wezmą pod uwagę przy kształtowaniu cen gazu w przyszłości" - podaje ministerstwo. Co ta zmiana oznacza dla milionów polskich rodzin? Posłuchaj fragmentu "Studia Biznes".

Zobacz wideo Kiedy nastąpi uwolnienie rynku gazu? Głośniewska: Powinno to nastąpić od 1 stycznia 2024 r.

Gaz dla mieszkańców spółdzielni i wspólnot według taryfy 

Anna Moskwa, minister klimatu, zapowiedziała w tym tyfoniu tarczę, która ma obniżyć koszty ogrzewania. - Temat obywateli mieszkających we wspólnotach mieszkaniowych i spółdzielniach. Postanowiliśmy zareagować szybko. Nie jest winą obywatela, że zarządca spółdzielni czy wspólnoty nie złożył wniosku. Z automatu każda spółdzielnia i każda wspólnota będzie korzystała z taryfy z wyrównaniem od 1 stycznia. Nie wymaga to żadnych oświadczeń - stwierdziła. Oznacza to, że mieszkańcy bloków będą rozliczani według stawki zatwierdzonej przez Urząd Regulacji Energetyki. Według minister wspólnoty i spółdzielnie nie będą musiały dokonywać żadnych dodatkowych czynności. - Te faktury [za gaz - red.], które są wystawione, będą skorygowane. Wszyscy mieszkańcy będą objęci taryfą - stwierdziła. Doprecyzowała też, że najpierw lokal zostanie uznany za mieszkalny, a dopiero w następnym kroku zarządca budynku będzie musiał składać deklarację dotyczącą liczby lokali gospodarczych. 

Więcej o: