Będzie nowy przedmiot w szkołach. Minister Czarnek: Potrzebny, żeby młody człowiek poznał świat finansów

Od 1 września 2023 roku w szkołach ponadpodstawowych będzie nowy przedmiot - biznes i zarządzanie, który zastąpi podstawy przedsiębiorczości. Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczęło konsultacje z przedsiębiorcami w sprawie podstaw programowych nowego przedmiotu.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wyjaśnił, że nowy przedmiot ma przygotować młodych m.in. do podejmowania decyzji finansowych.

- W tych dwóch słowach: "biznes i zarządzanie" mieści się wszystko, co jest potrzebne młodemu człowiekowi, żeby poznał świat finansów, świat zarządzania, żeby mógł już od początku podejmować racjonalne, rozsądne decyzje finansowe na początku swojego życia już w dorosłości - powiedział. Dodał, że nowy przedmiot ma przekonać młodych, że warto podejmować działalność gospodarczą.

Przeczytaj więcej informacji o edukacji na stronie głównej Gazeta.pl

Biznes i zarządzanie - nowy przedmiot. Uczniowie będą mogli go wybrać na maturze

Pełnomocniczka ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej Justyna Orłowska mówi, że w nauce nowego przedmiotu chodzi o praktyczne rzeczy. - Takie business case'y to jest jeden z obszarów, który będzie ważną częścią biznesu i zarządzania - czyli nowego przedmiotu. Także ważne będzie zarządzanie projektem - powiedziała.

- Chcielibyśmy, żeby uczniowie jak najbardziej praktycznie mogli dowiedzieć się, jak zarządzać projektem czy danym przedsięwzięciem - dodała.

Przedmiot biznes i zarządzanie pojawi się w szkołach ponadpodstawowych od 1 września 2023 roku, zastępując podstawy przedsiębiorczości. Natomiast od 2027 roku uczniowie będą mogli wybrać biznes i zarządzanie jako przedmiot dodatkowy na maturze.

Zobacz wideo Ten laptop przetrwał starcie z Cyberpunkiem 2077. Victus by HP 16 zaskakuje wydajnością [TOPtech]
Więcej o: