Ulga dla klasy średniej również na macierzyńskim i chorobowym. Kolejne poprawki w Polskim Ładzie

Minister finansów Tadeusz Kościński zapowiedział kolejne zmiany w Polskim Ładzie. Ulga dla klasy średniej zostanie rozszerzona do osób będących na zasiłkach macierzystych i chorobowych. Zmiany czekają także emerytów czy osoby pracujące na umowę zlecenie.

Największą zmianą zapowiedzianą przez ministra jest rozszerzenie osób objętych ulgą dla klasy średniej. Dotychczas obejmowała ona jedynie dochody z pracy, od teraz stałe zatrudnienie i regularne przychody przestaną być jedynym kryterium.  

Zobacz wideo Polski Ład powinien trafić do kosza? Pytamy Piotra Zgorzelskiego

Polski Ład. Ulga dla klasy średniej 

- Intensywnie pracujemy nad rozszerzeniem Polskiego Ładu o nowe rozwiązania. Preferencje dla klasy średniej objęte zostaną kolejne kategorie podatników. Objęci nim zostaną między innymi emeryci i renciści, osoby na umowach zlecenia, osoby otrzymują opodatkowane świadczenie ZUS oraz w szerszym zakresie nauczyciele akademiccy - zapowiedział na konferencji prasowej. 

Wśród osób pobierających opodatkowane świadczenie z ZUS-u są m.in. zasiłki macierzyńskie i chorobowe. Z ulgi będą mogły skorzystać także osoby, które pracują na więcej, niż jednym typie umów - np. łączące umowę o pracę z umową zlecenie. 

Polski Ład. Samotni rodzice i osoby z niepełnosprawnościami 

Zmiany w Polskim Ładzie odczują również samotni rodzice, którzy przed wprowadzeniem dzisiejszych poprawek tracili na reformie. Minister zapowiedział nową ulgę w wysokości 1500 zł, którą samotni rodzice będą mogli odliczać nie tylko od podatku, ale też składek ubezpieczeniowych. W ten sam sposób co ulgi na dzieci. 

Poprawki mają również pomóc innym grupą, które dotychczas traciły na Polskim Ładzie. Rząd obiecał zabezpieczyć dla organizacji pożytku publicznego dotychczasowe wpływy z 1 proc. podatku oraz wzmocnić instrumenty wsparcia dla pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami. 

Więcej o sytuacji organizacji pożytku publicznego po wprowadzeniu Polskiego Ładu poniżej:  

Polski Ład. PIT - jak rozliczyć? 

Minister Kościński odniósł się również do zarzutów ekspertów, którzy zwracali uwagę, że rozporządzenie z 7 stycznia może naruszać prawo, bo wprowadza zmiany, które można zawrzeć tylko w ustawie.  - To nasza odpowiedź na zarzuty niektórych na temat tego aktu - ogłosił minister podczas konferencji.  Ta odpowiedź to włączenie rozporządzenia z 7 stycznia dot. poboru zaliczek na PIT do ustawy o podatku dochodowym, aby nie budziła prawnych wątpliwości.  

Ulga dla klasy średniej ma sprawić, że pracownicy o rocznych przychodach w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł nie stracą na Polskim Ładzie. Ulgę dla klasy średniej powinien z urzędu zastosować każdy pracodawca w tych miesiącach, w których pracownik zarobi u niego od 5701 zł do 11 141 zł brutto.

Więcej o: