PIT-11 dla pracownika. Do kiedy pracodawca musi wysłać deklarację?

Pracodawcy mają obowiązek przekazać deklaracje PIT-11 swoim pracownikom. Do kiedy muszą wysłać formularze za 2021 rok? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Zeznania podatkowe PIT będzie można składać od 15 lutego 2022 r. Natomiast ostateczny termin na złożenie rozliczenia PIT mija 2 maja 2022 r. (ponieważ 30 kwietnia wypada w sobotę).

PIT-11 za 2021 rok. Do kiedy pracodawca musi go wysłać pracownikowi?

Pracodawcy zatrudniający osoby fizyczne bądź wypłacający im wynagrodzenia mają obowiązek złożyć wszystkie deklaracje do Urzędu Skarbowego do 31 stycznia 2022 r. w formie elektronicznej.

Natomiast termin przesłania pracownikom formularza PIT-11 za 2021 r. mija 28 lutego. W tym przypadku pracodawca nie ma obowiązku dostarczania dokumentu w formie elektronicznej - deklaracja może zostać przekazana pracownikom również w tradycyjnej formie papierowej.

Więcej informacji podatkowych przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Deklarację podatkową PIT warto wypełnić samodzielnie

Od 2019 r. dokumenty do rozliczenia podatków, dla wszystkich rozliczających się m.in. na formularzu PIT-37, przygotowuje Urząd Skarbowy. Nie trzeba ich nawet zatwierdzać, gdyż po 30 kwietnia fiskus zrobi to za nas automatycznie. Warto jednak zrobić to samemu z kilku powodów.

Po pierwsze, samodzielne rozliczenie deklaracji podatkowej sprawi, że szybciej otrzymamy zwrot podatku. Składając dokumenty w formie elektronicznej, otrzymamy na nasze konto bankowe zwrot w ciągu 45 dni. W przypadku deklaracji papierowej, na zwrot podatku trzeba czekać nawet 3 miesiące.

Po drugie, jeśli sami wypełnimy deklarację podatkową, będziemy moli skorzystać z różnych ulg podatkowych, np. z ulgi na internet. Urząd Skarbowy sam nie uwzględni w zeznaniu ulgi, nawet jeśli przysługuje nam do niej prawo.

*****

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Zobacz wideo Kiedy Polski Ład może być niekorzystny dla podatnika? Ekspertka wyjaśnia
Więcej o: