PIT. Ulga na internet 2022. Można odliczyć nawet 1520 zł. Kto może skorzystać?

Ulga na internet to jedna z wielu ulg podatkowych, z których można skorzystać przy rozliczaniu się z fiskusem. Jakie dokumenty należy wypełnić? Kto może z niej skorzystać i ile wynosi ulga na internet w 2022 roku? Wyjaśniamy.

Z internetu korzystamy praktycznie codziennie. Przeważająca większość polskich gospodarstw domowych jest podłączona do sieci. Jeśli masz internet, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z popularnej ulgi na internet podczas rozliczania się. Wystarczy spełnić jeden banalny warunek.

Ulga na internet 2022. Dla kogo?

Ulga na internet przysługuje każdemu, kto rozlicza się za pomocą formularzy PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37. Aby móc skorzystać z tej ulgi podatkowej w 2022 roku, wystarczy udokumentować wydatki poniesione na internet w 2021 roku. Rachunki koniecznie muszą zawierać następujące dane:

  • odbiorcy usługi (kupującego),
  • sprzedawcy usługi (dane identyfikujące),
  • rodzaj usługi,
  • kwotę do zapłaty.

Warto podkreślić, że z ulgi na internet można skorzystać również w sytuacji, gdy korzystamy z internetu w telefonie komórkowym lub gdy internet jest częścią pakietu, np. telewizja i internet. Ważne, aby w rachunku była przedstawiona dokładna kwota, jaką opłacono wyłącznie za dostęp do internetu. Prawo do tej ulgi podatkowej przysługuje nawet przy wydatku poniesionym w kafejce internetowej.

Więcej informacji o ulgach podatkowych przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ulga na internet 2022. Jak skorzystać? Ile wynosi ulga?

Z ulgi na internet można skorzystać dwa razy i to w dwóch następujących po sobie latach podatkowych. To oznacza, że jeśli w przeszłości dokonaliśmy już takiego odliczenia to nie możemy z niego skorzystać ponownie - chyba że odliczenia dokonaliśmy w 2021 r. Konieczne jest bowiem zachowanie ciągłości.

Z tytułu użytkowania internetu podatnik może odliczyć od dochodu maksymalnie 760 zł rocznie. Jednak w przypadku małżeństw kwota jest dwukrotnie wyższa i wynosi do 1520 zł.

Ulga na internet 2022. Jaki PIT należy wypełnić?

Jak wspominaliśmy wcześniej, z ulgi na internet mogą skorzystać osoby rozliczające się za pomocą następujących formularzy:

  • PIT-28 - dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-36 - dla podatników korzystających ze skali podatkowej (pod warunkiem, że opłaty za internet nie zostały uwzględnione w poniesionych kosztach),
  • PIT-37 - dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Aby odliczyć ulgę na internet w 2022 roku, należy wypełnić formularz PIT/0. Kwotę odliczenia od dochodu należy wpisać w części B. w pozycji 31 (w przypadku rozliczenia jako podatnik) lub pozycji 32 (w przypadku rozliczenia jako małżonek).

Zobacz wideo Kiedy Polski Ład może być niekorzystny dla podatnika? Ekspertka wyjaśnia
Więcej o: