Podatek estoński 2022. Nowy Ład chce spopularyzować tę formę rozliczenia

Podatek estoński 2022 - co to dokładnie jest i na czym polega? Od stycznia 2022 Polski Ład wprowadził w tej formie opodatkowania szereg zmian, które miały spowodować zwiększenie popularności tej metody rozliczania się. Kto może skorzystać z estońskiego CIT?
Zobacz wideo Polski Ład. Na jakie pułapki trzeba uważać przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Estoński CIT jest to ryczałt od przychodów spółek. To sposób opodatkowania obowiązujący w Polsce od początku 2021 roku, który miał zminimalizować rozliczenia z urzędem skarbowym i księgowość prowadzoną w przedsiębiorstwie. W praktyce polegać ma on na tym, że firma płaci podatek dopiero w momencie wypłaty zysku.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Podatek estoński 2022: zmiany wprowadzone przez Nowy Ład

Wcześniej w estońskim podatku znajdowały się liczne ograniczenia, przez co na to rozwiązanie zdecydowało się dotąd raptem ok. 400 polskich firm. Od nowego roku wiele z tych ograniczeń ma zostać poluzowanych w związku ze zmianami wprowadzonymi w Polskim Ładzie. Najważniejsze ze zmian to m.in.

  • rozszerzenie katalogu podmiotów, które będą mogły skorzystać z fakultatywnego modelu opodatkowania;
  • zniesienie limitu przychodów i wymogu dotyczącego nakładów inwestycyjnych.

Resort finansów liczy na to, że przyczyni się to do skokowego wzrostu popularności estońskiego podatku.

Estoński CIT. Na czym polegać będą zmiany?

Jedną ze zmian jest rozszerzenie katalogu podmiotów. Z estońskiego CIT od nowego roku - poza spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnymi, skorzystać mogą też spółki:

  • komandytowe,
  • proste akcyjne,
  • komandytowo-akcyjne.

Ponadto ustawodawca usunął z zasad estońskiego CIT maksymalny limit przychodów, który w 2021 roku był ustalony na poziomie 100 mln zł. Wraz z nim zniknęła konieczność dodatkowego obciążenia przedsiębiorcy od nadwyżki przychodów ponad limit. W zeszłym roku w przypadku przekroczenia tego progu musieli oni ponieść dodatkowe koszty. W 2022 roku takiego limitu przychodowego nie będzie.

Od 1 stycznia 2022 roku podatnicy, którzy wybiorą estoński CIT, nie będą mieli też obowiązku ponoszenia nakładów inwestycyjnych w określonej ustawowo wysokości i na określone cele. Jeżeli podatnik nie poniesie nakładów inwestycyjnych, to nie będzie to prowadziło do utraty prawa do preferencyjnego opodatkowania.

CIT estoński: zawiadomienie wystarczy, aby zgłosić zmianę

Osoba, która chce zdecydować się na estoński CIT, musi złożyć zawiadomienie o wyborze tej formy opodatkowania do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Można to zrobić do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, w którym chce się skorzystać z estońskiego CIT, ale także w trakcie roku podatkowego

Więcej o: