Ekspert: "Z systemu ochrony zdrowia może zniknąć tysiące lekarzy". Polski Ład nie pomoże

- W ciągu najbliższych pięciu lat z systemu ochrony zdrowia może ubyć 2265 internistów. Bardzo podobny kryzys kadrowy w najbliższych latach będzie narastał, jeśli chodzi o chirurgów ogólnych, ginekologów, pediatrów i pulmonologów - twierdzi dr Jerzy Gryglewicz, Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w rozmowie z Pulsem Medycyny.

Nie tylko pandemia sprawia, że statystyczny Polak może na co dzień mieć trudności z dostaniem się do lekarza. O problemach świadczą obiektywne dane, jak chociażby raport "Health at a Glance", wedle którego w 2017 roku na 1000 mieszkańców Polski przypada zaledwie 2,4 lekarza. To, jak wyjaśnia portal Demagog, najgorszy wynik w Europie. 

Zobacz wideo Polski Ład a koszty uzyskania przychodu. Kto straci? Ekspert odpowiada

Ekspert: Z systemu zdrowia może ubyć lekarzy

Skromna liczba lekarzy, do której mają dostęp Polacy, w ciągu najbliższych lat może się jednak jeszcze bardziej zmniejszyć. W rozmowie z portalem Puls Medycyny wyjaśnił to dr Jerzy Gryglewicz, Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego

- W ciągu najbliższych pięciu lat z systemu ochrony zdrowia może ubyć 2265 internistów. Wynika to z tego, że w tym samym czasie specjalizację ukończy 2536 specjalistów chorób wewnętrznych, ale 4801 internistów osiągnie wiek emerytalny. Oczywiście, nie każdy lekarz po nabyciu uprawnień emerytalnych rezygnuje z aktywności zawodowej, ale też nie każdy młody internista po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego wybiera pracę w zawodzie, a szczególnie w sektorze szpitalnym - wyjaśnia. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Polski Ład przeszkodzi lekarzom?

Zdaniem rozmówcy portalu na przeszkodzie w utrzymaniu aktywności zawodowej lekarzom stanąć może Polski Ład. - Wzrosną bowiem obciążenia podatkowe dla lekarzy-emerytów, którzy nadal chcieliby pracować. Moim zdaniem zasadne byłoby wprowadzenie dla tej grupy jakichś ułatwień, które zatrzymałyby ich w zawodzie. Bardzo podobny kryzys kadrowy w najbliższych latach będzie narastał, jeśli chodzi o chirurgów ogólnych, ginekologów, pediatrów i pulmonologów - wyjaśnił dr Gryglewicz.

Problemy mogą dotykać też innych zawodów medycznych. Według raportu OECD opublikowanego w sierpniu Polska zajmuje 29 miejsce na 32 państwa pod względem sumy liczby lekarzy i pielęgniarek w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. "Za nami tylko Meksyk, Turcja, Kolumbia" - ostrzega dr Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

---

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami.

Posłuchaj podcastu Odc. 14: Polacy inwigilowani Pegasusem. Co wiemy o tym programie?
Więcej o: