Dodatek osłonowy to jeden z elementów tarczy antyinflacyjnej. Dofinansowanie pieniężne mają otrzymać gospodarstwa domowe o niskim dochodzie. Wysokość świadczenia jest zależna od liczby członków rodziny oraz dochodów. Choć wnioski można już składać od jakiegoś czasu, okazało się, że we wzorze zajdzie zmiana. Przygotowało ją Ministerstwo Klimatu.
W piątek 28 stycznia wieczorem na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia zmieniający wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego. Ministerstwo Klimatu zdecydowało się na zmianę konieczności posiadania wpisu do bazy CEEB (Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków) - teraz wystarczy jedynie zgłosić tam informację o źródle ogrzewania.
W przypadku osób starających się o wyższy dodatek obowiązek zgłaszania do CEEB informacji o tym, czym właściciele domów mieszkalnych ogrzewają swój budynek, obowiązuje od 1 stycznia. Na wpis w bazie można jednak czekać nawet pół roku - i to właśnie ten aspekt skłonił resort do wprowadzenia zmiany we wniosku.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
"Powyższa modyfikacja przepisu stanowi ułatwienie w uzyskiwaniu dodatku osłonowego w podwyższonej kwocie, gdyż powstanie konieczność wykazania jedynie dokonania zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), a nie zaś uzyskania wpisu do niej. W niektórych przypadkach właściwy organ dokonuje wpisu do tej bazy w terminie 6 miesięcy od dnia zgłoszenia, co odpowiednio wydłużałoby czas oczekiwania na możliwość złożenia wniosku o wypłatę dodatku osłonowego w podwyższonej kwocie" - czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.
"W części I w pkt 3 wzoru wniosku o wypłatę dodatku osłonowego, wnioskodawca przekazuje informację dotyczącą źródeł ogrzewania na paliwo stałe. Zarówno w treści punktu, jak i w odnośniku numer 7, wyraz 'wpisane' zostaje zmieniony na wyraz 'zgłoszone'. Jest to jedyna zmiana, jaka odróżnia obecne brzmienie załącznika do rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 3 stycznia 2022 r. w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku osłonowego od załącznika do niniejszego projektu" - podkreśla ministerstwo.
Nowy wzór wniosku przewidujący zmianę jest dostępny w załączniku do projektu. Nowe wnioski zaczną obowiązywać na dzień po wydaniu rozporządzenia.
Termin wypłaty dodatku osłonowego jest zależny od tego, kiedy złożymy wniosek. Jeśli zrobimy to do 31 stycznia, wypłata ma nastąpić w dwóch ratach - do 31 marca i 3 grudnia. Jeśli wniosek złożymy jednak po tym terminie, dofinansowanie zostanie wypłacone w jednej transzy, co ma nastąpić niezwłocznie po przyjęciu złożonego wniosku. Więcej na ten temat:
Wysokość dodatku osłonowego jest uzależniona od liczby członków rodziny oraz dochodu. Wynosi on:
Z kolei w przypadku gospodarstw wykorzystujących do ogrzewania węgiel dopłata wyniesie:
Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!