Jak informuje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, dwa lata temu zostały wprowadzone zmiany, które obejmują m.in. sposób aplikowania do wojska. Od 2 września 2020 roku kandydaci nie muszą już składać wniosków do Wojskowych Komend Uzupełnień, ale mogą zrobić to drogą internetową, bez konieczności wychodzenia z domu. Kto obecnie może zostać żołnierzem? Jakie kryteria należy spełniać?
Żeby dostać się do wojska i rozpocząć swoją karierę zawodową jako żołnierz, należy oczywiście przejść niezbędny etap rekrutacji. W pierwszej kolejności trzeba złożyć wniosek do Wojskowych Komend Uzupełnień - można zrobić to osobiście bądź online - poprzez portal zostanzolnierzem.pl.
W serwisie rządowym możemy przeczytać, że maksymalny czas oczekiwania na odpowiedź po złożeniu wniosku w internecie to dwa tygodnie. "Kandydat do służby wojskowej, który nigdy nie był w wojsku, maksymalnie w 14 dni od złożenia wniosku elektronicznego na portalu zostanzolnierzem.pl otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania" - informuje gov.pl.
Jakie wymagania trzeba spełniać, aby zostać żołnierzem?
Poza złożeniem wniosku, należy też spełniać kilka kryteriów. W Polsce żołnierzem mogą zostać wyłącznie osoby, które:
przypadku Wojsk Obrony Terytorialnej dodatkowo:
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Do uzyskania poszczególnych stopni wojskowych wymagane jest także ukończenie konkretnego stopnia edukacji.
Zmiany wprowadzone we wrześniu 2020 roku objęły także m.in. czas trwania szkolenia podstawowego Dawniej, kandydaci do Wojska Polskiego musieli odbyć 90-dniowe szkolenie - obecnie trwa ono tylko 30 dni. Dodatkowo zwiększono także liczbę turnusów w ciągu roku, dzięki czemu okres oczekiwania na szkolenie został skrócony.
Na Serwis Rzeczypospolitej Polskiej możemy przeczytać również, że czas potrzebny na dopełnienie i zatwierdzenie niezbędnych formalności rekrutacyjnych został zredukowany ze 190 do 50 dni. "Do tej pory kilkadziesiąt procent potencjalnych kandydatów rezygnowało z ubiegania się o służbę w Wojsku Polskim właśnie ze względu na długotrwałe i skomplikowane procedury. Dziś redukujemy ten czas z 190 dni do maksymalnie 50, jednocześnie wprowadzając udogodnienia w procesie rekrutacji".