Większa kwota bazowa dla żołnierzy od 2022? Mariusz Błaszczak: Zwróciłem się do prezydenta

Średnio o 677 zł brutto mają wzrosnąć uposażenia żołnierzy, natomiast około 500 zł brutto więcej otrzymają pracownicy resortu obrony narodowej. Minister resortu Mariusz Błaszczak podkreśla, że godne warunki służby w siłach zbrojnych są priorytetem.
Zobacz wideo Generał Pacek o planach zmian w polskiej armii

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o podwyżki dla żołnierzy. Ich uposażenia miałyby wzrosnąć średnio o 677 zł brutto. 

Podwyżki dla żołnierzy. Mariusz Błaszczak zwrócił się w tej sprawie do prezydenta

"Zwróciłem się do Pana Prezydenta o zwiększenie kwoty bazowej dla żołnierzy z 3,81 do 4,23. Oznacza to podwyżkę uposażeń o średnio 677 zł brutto, z wyrównaniem od stycznia. Podwyżki średnio o 500 zł brutto otrzymają też pracownicy resortu obrony narodowej" - napisał Mariusz Błaszczak Na Twitterze. 

O podwyżkach dla żołnierzy minister informował już w październiku. "Jednym z naszych priorytetów jest zapewnienie godnych warunków służby w Siłach Zbrojnych RP" - podkreślał wówczas. W 2021 r. przeciętne wynagrodzenie zawodowego żołnierza wynosiło ponad 6,1 tys. zł brutto. W przypadku:

  • starszego szeregowego to niecałe 4,2 tys. zł,
  • starszego kaprala i plutonowego ok. 4,7 tys. zł,
  • sierżanta około 5 tys. zł,
  • starszego sierżanta nieco ponad 5 tys. zł,
  • młodszego chorążego prawie 5,1 tys. zł.

Dodatkowo żołnierze mogą liczyć także na dodatki, między innymi za wykonywanie lotów w składzie załóg wojskowych statków powietrznych, wykonywanie czynności operacyjno-rozpoznawczych lub dochodzeniowo-śledczych w Żandarmerii Wojskowej czy pełnienie służby warunkach szkodliwych dla zdrowia, a żołnierze zawodowi mogą otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie za długoletnią służbę wojskową, pełnienie służby na określonych stanowiskach dowódczych, a także dodatek motywacyjny lub kompensacyjny.

Więcej aktualnych informacji z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Plany Ministerstwa Obrony Narodowej na 2022 roku

"Miecznik", "Narew" i "Abrams" - to najważniejsze programy modernizacyjne, jakie kierownictwo resortu obrony zamierza rozstrzygnąć w nadchodzących miesiącach. W pierwszym kwartale 2022 roku to te umowy będą szeroko prezentowane przez MON - zapowiedział w rozmowie z IAR minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. I dodał, że przy zakupach resort będzie też korzystał z finansowania, które jest zapisane w projekcie nowej ustawy o obronie ojczyzny. Przy tej okazji szef MON wyraził nadzieję, że ustawa ta zostanie niedługo przyjęta przez parlament.

Ważnym elementem modernizacji technicznej po Nowym Roku będzie działalność Agencji Uzbrojenia. Instytucja ta ma zacząć działać w pierwszych dniach 2022 roku i będzie gremium nadzorującym najważniejsze programy zbrojeniowe polskiego wojska. Według ministra Mariusza Błaszczaka powołanie Agencji Uzbrojenia pozwoli znacznie przyspieszyć program modernizacji naszego wojska. Agencja będzie wykonywała zadania do tej pory rozproszone w kilku różnych instytucjach, jak biuro offsetowe czy Agencję Implementacji i Innowacji.

Już teraz przy ministerstwie obrony działa Rada Modernizacji Technicznej. Kierownictwo MON powołało tę instytucję we wrześniu tego roku. Gremium ma doradzać ministrowi obrony w sprawach związanych z modernizacją armii.

Wspomniane przez ministra Mariusz Błaszczaka trzy programy to projekty, które pochłoną wiele milionów złotych.

  • W ramach programu "Miecznik" polska armia zakupi fregaty do obrony wybrzeża. Na razie do MON trafiły trzy propozycje przygotowane przez Polską Grupę Zbrojeniową. Resort spośród nich wybierze jedną, która będzie dalej realizowana.
  • Program "Narew" to projekt związany z zakupem systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej małego zasięgu. Wyrzutnie mają być kompatybilne z zamówionymi u Amerykanów wyrzutniami Patriot.
  • Z kolei kontrakt na zakup czołgów Abrams to umowa, na podstawie której chcemy kupić co najmniej 250 czołgów razem z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Pierwsze czołgi mają być dostarczone do naszego wojska w 2022 roku.
Więcej o: