Emeryci dostaną guzik, a nie dodatek osłonowy. Niższe świadczenia przez "trzynastkę" i "czternastkę"

Dodatek osłonowy dla emerytów będzie niższy z powodu "trzynastki" i "czternastki", ponieważ te jednorazowe świadczenia zostaną wliczone do dochodu seniorów. "Jeśli złożą wniosek o tę pomoc po 1 sierpnia, to dostaną figę z makiem" - pisze "Fakt".

Dodatek osłonowy wynosi od 400 zł do 1150 zł. Jego dokładna wysokość jest uzależniona od liczby członków rodziny oraz dochodu. Nowe świadczenie będące częścią tarczy antyinflacyjnej przysługuje gospodarstwom domowym z miesięcznymi dochodami nieprzekraczającymi 2100 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych, lub 1500 zł na osobę w przypadku gospodarstw wieloosobowych.

Dodatek osłonowy dla emerytów będzie niższy

Okazuje się jednak, że w przypadku emerytów dodatek osłonowy koliduje z "trzynastkami" i "czternastkami". Rząd dał bowiem zielone światło, aby do dochodu wliczały się te dodatkowe jednorazowe świadczenia dla seniorów - podaje "Fakt". To oznacza, że ogólny dochód emerytów zostanie uznany za wyższy, a zatem przysługujący im dodatek osłonowy będzie niższy.

Na jaką kwotę dodatku będą mogli liczyć emeryci? Przez "trzynastki" i "czternastki", wsparcie ze strony rządu zmniejszy się z 242 zł do 78 zł, "a jeśli złożą wniosek o tę pomoc po 1 sierpnia, to w ogóle dostaną figę z makiem" - pisze "Fakt".

Emerytury - więcej informacji na ten temat przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Do kiedy można składać wniosek o dodatek osłonowy?

Termin składania wniosku ma tutaj istotne znaczenie, ponieważ podstawą ustalenia przeciętnego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego są dochody osiągnięte:

  • w 2020 r. - w przypadku wniosku złożonego w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r.,
  • w 2021 r. - w przypadku wniosku złożonego w okresie od dnia 1 sierpnia 2022 r. do dnia 31 października 2022 r.

Wnioski o dodatek osłonowy należy składać do 31 października 2022 r., gdyż po tym terminie nie będą już rozpatrywane.

Zobacz wideo Tarcza antyinflacyjna 2.0 - rozwiązanie, które pomoże? Kaźmierczak: Pomoże, na krótko
Więcej o: