14. emerytura wróci? Większość Polaków chce kolejnej "czternastki". Kaczyński ją obiecał

Ponad połowa Polaków uważa, że ZUS powinien w tym roku wypłacić 14 emeryturę - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Super Expressu". Emeryci otrzymali "czternastkę" w ubiegłym roku, a rząd twierdzi, że nie planuje wypłacać tego świadczenia w 2022 r.

Badanie zrealizował na zlecenie "Super Expressu" Instytut Badań Pollster. Emeryci zostali zapytani, czy powinni w tym roku otrzymać 14 emeryturę. Badanie przeprowadzono w dniach 12-13 stycznia na reprezentatywnej próbie 1044 Polaków. Za przywróceniem "czternastki" opowiedziało się 52 proc. seniorów. Z kolei 31 proc. wybrało odpowiedź "nie". Aż 17 proc. emerytów nie ma zdania - podaje "Super Express".

Więcej informacji o emeryturach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

14. emerytura. Czy ZUS wypłaci świadczenie w 2022 roku?

Przypomnijmy, że 14 emerytura trafiła w ręce seniorów w listopadzie 2021 r. Natomiast na początku stycznia bieżącego roku minister finansów Tadeusz Kościński mówił: "O ile mi wiadomo, to czternastki nie będzie w tym roku".

- My przygotujemy pieniądze dla tych, co decydują, czy będzie ta trzynasta i czternasta emerytura - mówił szef resortu finansów. Zapewnił przy tym, że finanse publiczne są przygotowane na sfinansowanie funduszy antycovidowych czy antyinflacyjnych, a także innych, których pokrycie zleci rząd. - Jesteśmy gotowi na to - zadeklarował Tadeusz Kościński.

Również rzecznik rządu Piotr Müller tłumaczył, że "14. emerytura z założenia miała być jednorazowa".

Natomiast we wrześniu 2019 r. sam prezes PiS Jarosław Kaczyński zapewniał, że "czternastka" nie będzie wypłacana jednorazowo. - Ja chcę jeszcze raz zapewnić, bo jest taka propaganda, która próbuje wprowadzić wśród emerytów niepewność. W przyszłym roku będzie 13 emerytura. Chcę to bardzo mocno podkreślić - to jest i będzie. Ale w kolejnym roku - i też już na stałe - będzie 14. emerytura - mówił prezes PiS na spotkaniu wyborczym w Płocku.

***

Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
Więcej o: