PGNiG kupiło amerykański gaz LNG dla Ukrainy. To już druga dostawa surowca

PGNiG kupiło ładunek LNG z USA, który po regazyfikacji zostanie dostarczony gazociągami do granicy polsko-ukraińskiej dla ERU Europe. To już druga tego typu dostawa zrealizowana przez obie spółki.

Zamówiony przez PGNiG statek z amerykańskim LNG przypłynie do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu pod koniec lutego 2022 r. - czytamy w komunikacie spółki. Po regazyfikacji paliwo zostanie wprowadzone do polskiego systemu przesyłowego. Ukraińska firma ERU Europe odbierze zakupiony gaz na połączeniu międzysystemowym Polski i Ukrainy do końca marca 2022 r.

Gaz z USA dla Ukrainy. "Dywersyfikacja dostaw kluczowym elementem budowania niezależności energetycznej"

"To kolejna dostawa amerykańskiego LNG na Ukrainę zrealizowana przez PGNiG we współpracy z ERU, które jest naszym strategicznym partnerem handlowym na tamtejszym rynku. Budowane przez lata, dobre relacje są szczególnie istotne teraz, w dobie dużych zawirowań na rynku gazu w Europie" - powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG, cytowany w komunikacie.

Dodał, że dzięki inwestycjom w infrastrukturę gazową, zrealizowanym w ostatnich latach w Polsce. "Możemy wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne regionu, zapewniając naszym klientom dostęp do różnych źródeł gazu ziemnego i możliwość wyboru najlepszej oferty na rynku".

"Dla Ukrainy, podobnie jak dla Europy, dywersyfikacja dostaw, a zwłaszcza LNG, jest kluczowym elementem budowania niezależności energetycznej kraju" - podkreślił Dale Perry, partner zarządzający ERU Europe.

Więcej informacji o surowcach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Współpraca PGNiG i ukraińskiego ERU Europe trwa od kilku lat

To już druga dostawa gazu na Ukrainę zrealizowana przez PGNiG i ERU dzięki zakupowi amerykańskiego LNG. Pierwsza miała miejsce ponad dwa lata temu. Tankowiec z ładunkiem z USA przypłynął do terminalu w Świnoujściu w listopadzie 2019 roku. ERU odebrało paliwo poprzez połączenie gazociągowe w Hermanowicach.

PGNiG i ERU współpracują ze sobą od kilku lat. W sierpniu 2016 r. ERU odebrało pierwszą dostawę gazu sprzedaną przez PGNiG na rynek ukraiński. W przeszłości obie firmy wspólnie dostarczały gaz ziemny również na potrzeby ukraińskiego operatora sieci przesyłowych i magazynów gazu. W październiku 2021 r. GK PGNiG, we współpracy z ERU, zrealizowała pierwszą w historii dostawę nierosyjskiego gazu dla Mołdawii. Transakcja została zawarta w trybie pilnym w związku z ograniczeniem dostaw gazu do Mołdawii przez Gazprom.

W sierpniu 2021 roku PGNiG i ERU rozpoczęły działalność poszukiwawczo-wydobywczą na Ukrainie w ramach spółki Karpatgazvydobuvannya, która posiada koncesję na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów w zachodniej części obwodu lwowskiego, przy granicy z Polską.

Zobacz wideo Rząd chce uwolnić się od "węglowego balastu". Ekspertka komentuje
Więcej o: