Na narty nie tylko w Alpy, na wakacje pociągiem do Grecji? "Rail Carpatia w zainteresowaniu KE"

- Powszechnie mówi się "jadę w Alpy", a nie do Niemiec, Austrii czy Szwajcarii. Chciałbym, abyśmy zwiększając współpracę i integrację pomiędzy państwami naszego regionu mogli w przyszłości w podobny sposób mówić o Karpatach - stwierdził podczas sobotniej Konferencji Europa Karpat Marek Kuchciński. Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, zapewnił, że jest szansa na nowy szlak kolejowy przecinający Europę.

W Europie powstać może nowy, rozbudowany szlak kolejowy, który połączy północ kontynentu z południem. Rail Carpatia, jak o projekcie mówi Andrzej Adamczyk, minister Infrastruktury, miałby biec śladem budowanej sieci dróg ekspresowych Via Carpatia. Docelowo ma połączyć Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Bułgarię i Grecję

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polska pozbywa się kopciuchów? Rzecznik PAS: Najlepiej działają gminy ze Śląska

Będzie nowe połączenie kolejowe w Europie? Minister o Rail Carpatia

O potencjalnej budowie nowego połączenia kolejowego Adamczyk mówił podczas Konferencji Europa Karpat, która w sobotę odbyła się w Krasiczynie na Podkarpaciu. 

- Okazuje się, że Rail Carpatia jest w bardzo dużym zainteresowaniu Komisji Europejskiej. Niedawno komisarz ds. transportu Adina Valean potwierdziła, że jej ideą jest realizacja połączenia kolejowego w takim korytarzu - stwierdził Adamczyk. Dodał też, że nowe połączenia w ramach sieci TEN-T jest szansą dla regionu. Podczas konferencji omówiono też inne możliwości poszerzenia łańcuchów komunikacyjnych.

Spotkanie odbywające się pod hasłem  Europa Karpat otworzyły wystąpienia wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oraz przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Marka Kuchcińskiego. Organizatorem konferencji jest Kancelaria Sejmu. Spotkanie przeprowadzone jest w formule hybrydowej.

- Chcemy, aby Karpaty były objęte strategią makroregionalną. To najbardziej zaawansowany elementem polityki regionalnej Unii Europejskiej - ocenił minister Kwieciński, który jednocześnie zaznaczył, że chodzi o działania oparte o platformę UE, na wzór podobnych już istniejących. Przypomniał, że Polska idee Strategii Karpackiej promuje od 2011 r. - Potrzebujemy współpracy w poprzek Karpat. Chodzi o to, aby Karpaty łączyły nas, jak to było parę wieków temu. W tym celu podejmujemy formalne, wspólne działania na poziomie UE. Jesteśmy do tego przygotowani - podkreślił Jerzy Kwieciński. -

Karpaty jak Alpy? "Chciałbym zwiększyć współpracę i integrację pomiędzy państwami regionu"

- Pomimo że od zmian w 1989 r. minęło już prawie 30 lat, nadal jest bardzo wiele do zrobienia w zakresie połączeń drogowych, czy kolejowych. Niewystarczająca jest też choćby liczba przejść granicznych między państwami karpackimi - powiedział w swoim wystąpieniu na Konferencji Marszałek Sejmu. Marek Kuchciński przekazał też zgromadzonym gościom z m.in. Węgier, Słowacji, Ukrainy oraz Rumunii, że cały czas szeroko rozumiana infrastruktura Północ - Południe jest nawet "dziesięć razy słabiej rozwinięta niż podobna na zachód od Odry".  

- Powszechnie mówi się "jadę w Alpy", a nie do Niemiec, Austrii czy Szwajcarii. Chciałbym, abyśmy zwiększając współpracę i integrację pomiędzy państwami naszego regionu mogli w przyszłości w podobny sposób mówić o Karpatach - dodał Kuchciński.

Posłuchaj podcastu Po co Magdzie Gessler zdjęcie misia? Fancy Bears wywołały burzę w sieci. Wyjaśniamy, czym jest NFT [PODCAST]
Więcej o: