Bełchatów. Cmentarne usługi wzrosły nawet o kilkaset proc. Trzeba zapłacić nawet za wjazd taczką

Ceny na cmentarzu miejskim w Bełchatowie wzrosły w 2022 r. o kilkadziesiąt, a nawet o kilkaset procent. Pochówek jest droższy niż w stolicy. Do cennika zostały dopisane także nowe pozycje, np. trzeba zapłacić za oprawę muzyczną podczas pogrzebu albo za wpuszczenie trumny do grobu, czym przecież zajmują się pracownicy firm pogrzebowych w ramach swoich usług.
Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Jak pisze "Super Express", podwyżka cen na cmentarzu w Bełchatowie (woj. łódzkie) to wynik wprowadzenia przez Archidiecezję Łódzką nowego cennika. Obowiązuje on od początku 2022 roku. Mieszkańcy Bełchatowa są oburzeni.

Bełchatów. Wraz z nowym cennikiem cmentarza ceny wzrosły nawet o kilkaset procent

Cmentarz został wydzierżawiony Archidiecezji Łódzkiej przez Urząd Miasta dwa lata temu. Po wprowadzeniu nowego cennika, wraz z początkiem roku, wiele usług na miejskim cmentarzu w Bełchatowie podrożało o kilkadziesiąt procent, niektóre nawet o kilkaset - czytamy. Zdaniem mieszkańców obecne ceny są wyższe niż w Warszawie.

Bełchatów. Miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i był pod wpływem alkoholu. Rozbił się na drzewieBełchatów. "Leciał autem w powietrzu". Miał 2,5 promila i zakaz kierowania

Potwierdza to radny Marcin Rzepecki. Jak podaje, plac pod grób murowany w Bełchatowie kosztuje 2000 zł, czyli o ok. 700 zł więcej niż na komunalnym cmentarzu Południowym w Warszawie. Plac pod zwykły grób to koszt 1000 zł, czyli więcej o ok. 280 zł. Największa różnica zauważalna jest jednak w przypadku wystąpienia o zgodę na postawienie pomnika - w stolicy wynosi ona niespełna 200 zł, czyli aż o ok. 600 zł mniej niż w Bełchatowie. 

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Władimir Putin odwiedza cmentarz Piskariowski 27 stycznia 2022 roku.Rosja. Władimir Putin odwiedził cmentarz, obywateli wyproszono

Cmentarz w Bełchatowie podniósł ceny. Mieszkańcy oburzeni

Jak czytamy, w nowym cenniku podrożało 25 z 41 pozycji. Okazuje się, że opłata pobierana jest nawet za korzystanie z taczek lub wózków ręcznych - kosztuje to 40 zł, o 10 zł więcej niż w ubiegłym roku. Do tego w wykazie pojawiły się także nowe pozycje. "Opłata za zgodę na oprawę muzyczną podczas pogrzebu, która wynosi 150 złotych, czy opłata w kwocie 250 zł za wpuszczenie trumny do grobu, czym zajmują się pracownicy firm pogrzebowych w ramach swoich usług" - czytamy. 

Mieszkańcy miasta są oburzeni. Na Facebooku powstała strona poświęcona tematowi - "STOP cmentarnemu wyzyskowi". Możemy na niej przeczytać między innymi, że sprawami osób, które nie zgadzają się z cennikami cmentarzy zarządzanych przez Archidiecezję Łódzką, zajmuje się łódzka kancelaria adwokacka. "Zapraszamy do kontaktu z nami lub bezpośrednio z kancelarią [...] osoby, które nie zgadzają się na zaporowe i paskarskie opłaty ponoszone przez rodziny w tragicznych i smutnych dla nich chwilach" - czytamy.

Więcej o: