Drożyzna na cmentarzu pod Wrocławiem, dla niepraktykujących "opłata podwójna"? Kuria chce wyjaśnień

Proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Ratowicach pod Wrocławiem przedstawił nowy cennik opłat za cmentarz. Za pochówek z mszą świętą trzeba zapłacić 2400 zł, a osoby niepraktykujące mają płacić podwójnie. - Sprawa jest badana i w najbliższym czasie zostaną podjęte stosowne decyzje - skomentował ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej.

Na tablicy ogłoszeń przy kościele w Ratowicach (gmina Czernica) zamieszczono nowy cennik opłat za cmentarz, który mocno zaskoczył mieszkańców. Przykładowo za pojedynczy grób ziemny na cmentarzu parafialnym należy zapłacić 2400 zł - tyle samo kosztuje pogrzeb z mszą świętą.

Jednak największe kontrowersje wywołał ostatni punkt w cenniku. "Dla osób niepraktykujących i spoza parafii - opłata podwójna" - czytamy.

Nowy cennik opłat za cmentarz wywołał zamieszanie. "Podjęte zostaną stosowne decyzje"

Rzecznik wrocławskiej kurii wyjaśnia, że jeśli parafia jest administratorem cmentarza, ma obowiązek przygotować regulamin tego miejsca, a tzw. cennik powinien być ustalony w porozumieniu z radą parafialną.

- Nie funkcjonuje coś takiego, jak cennik obowiązujący w całej archidiecezji, jako że w różnych miejscach koszty związane z prowadzeniem cmentarza różnią się między sobą. Dlatego rozwiązania w tej kwestii podejmowane są przez proboszcza i przedstawicieli wspólnoty parafialnej po analizie kosztów ubezpieczenia, wywozu nieczystości, utrzymania cmentarza, itp. - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" ks. Rafał Kowalski.

Podkreślił, że "w żadnej parafii archidiecezji wrocławskiej nie istnieje i nie ma prawa zaistnieć tzw. cennik za udzielanie sakramentów, tudzież - jak w przypadku chrześcijańskiego pogrzebu - sakramentaliów".

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Obowiązuje zasada, że wierni korzystający z posługi duszpasterskiej mogą złożyć przy tej okazji dobrowolną ofiarę, która nie powinna być utożsamiana z opłatą za posługę. Co więcej - jej brak nie może stanowić przeszkody w przystępowaniu do sakramentów oraz w korzystaniu z posługi kapłana - dodał rzecznik wrocławskiej kurii.

Sprawą nowego cennika zajęła się również wrocławska Kuria Metropolitalna. - Ksiądz proboszcz został wezwany do kurii i poproszony o wyjaśnienia, jako że niektóre sformułowania zawarte w opublikowanym cenniku są bulwersujące i skandaliczne. Wprowadzają zamęt co do zasad, o których wyżej wspomniałem. Sprawa jest w tym momencie badana i w najbliższym czasie na pewno zostaną podjęte w tym zakresie stosowne decyzje - powiedział ks. Rafał Kowalski.

Bełchatów. Nowy cennik przy cmentarzu. Usługi droższe nawet o kilkaset procent

Również mieszkańcy Bełchatowa oburzyli się, gdy zobaczyli nowy cennik przy tamtejszym cmentarzu miejskim. Od stycznia 2022 r. wiele usług podrożało o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent. Zdaniem mieszkańców obecne ceny są wyższe niż w Warszawie.

Plac pod grób murowany w Bełchatowie kosztuje 2000 zł, czyli o ok. 700 zł więcej niż na komunalnym cmentarzu Południowym w Warszawie. Plac pod zwykły grób to koszt 1000 zł, czyli więcej o ok. 280 zł. Największa różnica zauważalna jest jednak w przypadku wystąpienia o zgodę na postawienie pomnika - w stolicy wynosi ona niespełna 200 zł, czyli aż o ok. 600 zł mniej niż w Bełchatowie. W nowym cenniku podrożało 25 z 41 pozycji.

Zobacz wideo Tusk: Nie dajcie sobie wmówić, że ludzie atakują Kościół. To zjawiska wewnątrz Kościoła niszczą Kościół, Kaczyński niszczy Kościół
Więcej o: