Drożyzna na cmentarzu pod Wrocławiem, dla niepraktykujących "opłata podwójna"? Kuria chce wyjaśnień

Proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Ratowicach pod Wrocławiem przedstawił nowy cennik opłat za cmentarz. Za pochówek z mszą świętą trzeba zapłacić 2400 zł, a osoby niepraktykujące mają płacić podwójnie. - Sprawa jest badana i w najbliższym czasie zostaną podjęte stosowne decyzje - skomentował ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej.

Na tablicy ogłoszeń przy kościele w Ratowicach (gmina Czernica) zamieszczono nowy cennik opłat za cmentarz, który mocno zaskoczył mieszkańców. Przykładowo za pojedynczy grób ziemny na cmentarzu parafialnym należy zapłacić 2400 zł - tyle samo kosztuje pogrzeb z mszą świętą.

Jednak największe kontrowersje wywołał ostatni punkt w cenniku. "Dla osób niepraktykujących i spoza parafii - opłata podwójna" - czytamy.

Cmentarz - zdjęcie ilustracyjneOdnaleziono groby 77 dzieci. To ofiary niemieckiego obozu koncentracyjnego

Nowy cennik opłat za cmentarz wywołał zamieszanie. "Podjęte zostaną stosowne decyzje"

Rzecznik wrocławskiej kurii wyjaśnia, że jeśli parafia jest administratorem cmentarza, ma obowiązek przygotować regulamin tego miejsca, a tzw. cennik powinien być ustalony w porozumieniu z radą parafialną.

- Nie funkcjonuje coś takiego, jak cennik obowiązujący w całej archidiecezji, jako że w różnych miejscach koszty związane z prowadzeniem cmentarza różnią się między sobą. Dlatego rozwiązania w tej kwestii podejmowane są przez proboszcza i przedstawicieli wspólnoty parafialnej po analizie kosztów ubezpieczenia, wywozu nieczystości, utrzymania cmentarza, itp. - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" ks. Rafał Kowalski.

Podkreślił, że "w żadnej parafii archidiecezji wrocławskiej nie istnieje i nie ma prawa zaistnieć tzw. cennik za udzielanie sakramentów, tudzież - jak w przypadku chrześcijańskiego pogrzebu - sakramentaliów".

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Obowiązuje zasada, że wierni korzystający z posługi duszpasterskiej mogą złożyć przy tej okazji dobrowolną ofiarę, która nie powinna być utożsamiana z opłatą za posługę. Co więcej - jej brak nie może stanowić przeszkody w przystępowaniu do sakramentów oraz w korzystaniu z posługi kapłana - dodał rzecznik wrocławskiej kurii.

Sprawą nowego cennika zajęła się również wrocławska Kuria Metropolitalna. - Ksiądz proboszcz został wezwany do kurii i poproszony o wyjaśnienia, jako że niektóre sformułowania zawarte w opublikowanym cenniku są bulwersujące i skandaliczne. Wprowadzają zamęt co do zasad, o których wyżej wspomniałem. Sprawa jest w tym momencie badana i w najbliższym czasie na pewno zostaną podjęte w tym zakresie stosowne decyzje - powiedział ks. Rafał Kowalski.

Cmentarz - zdjęcie ilustracyjnePochówek w Bełchatowie droższy niż w Warszawie. Mieszkańcy oburzeni

Bełchatów. Nowy cennik przy cmentarzu. Usługi droższe nawet o kilkaset procent

Również mieszkańcy Bełchatowa oburzyli się, gdy zobaczyli nowy cennik przy tamtejszym cmentarzu miejskim. Od stycznia 2022 r. wiele usług podrożało o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent. Zdaniem mieszkańców obecne ceny są wyższe niż w Warszawie.

Plac pod grób murowany w Bełchatowie kosztuje 2000 zł, czyli o ok. 700 zł więcej niż na komunalnym cmentarzu Południowym w Warszawie. Plac pod zwykły grób to koszt 1000 zł, czyli więcej o ok. 280 zł. Największa różnica zauważalna jest jednak w przypadku wystąpienia o zgodę na postawienie pomnika - w stolicy wynosi ona niespełna 200 zł, czyli aż o ok. 600 zł mniej niż w Bełchatowie. W nowym cenniku podrożało 25 z 41 pozycji.

Zobacz wideo Tusk: Nie dajcie sobie wmówić, że ludzie atakują Kościół. To zjawiska wewnątrz Kościoła niszczą Kościół, Kaczyński niszczy Kościół
Więcej o: