PIT 2021. Jak przekazać 1 procent podatku na organizację pożytku publicznego?

Ruszyło rozliczenie ze skarbówką. Od 15 lutego można już składać deklaracje podatkowe. Sprawdź, jak przekazać 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego.

Od 2014 roku 1 proc. naszego podatku można przekazać na wybraną organizację pożytku publicznego. W prosty sposób zrobisz to przez Twój e-PIT. Narzędzie to funkcjonuje już od czterech lat i znacznie uprościło proces składania deklaracji podatkowych w skarbówce. 

Zobacz wideo ROZMOWA O PRACY | Odcinek 02 | STUDIA

Komu można przekazać 1 proc. podatku?

1 proc. podatku należnego za złożenie rocznego zeznania PIT można przekazać na OPP (organizację pożytku publicznego) z listy uprawnionych do tego organizacji. Wykaz OPP można znaleźć na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego pod TYM adresem.  Alternatywa to wyszukiwarka OPP przygotowana przez Ministerstwo Finansów.

Jak przekazać 1 proc. podatku na OPP?

1 proc. podatku przekazuje naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla złożenia zeznania podatkowego. Robi to na wniosek podatnika, przy czym nie służy do tego oddzielny dokument.

Za wniosek uznaje się wskazanie w deklaracji podatkowej OPP, do którego ma powędrować wybrana kwota. W deklaracji należy podać numer wpisu OPP do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) oraz podać kwotą, jaką chcemy przekazać, jednak nie większą niż 1 proc. należnego podatku. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Aby pieniądze trafiły do OPP należy opłacić podatek, który stanowi podstawę obliczenia kwoty, która ma zostać przekazana do na rzecz OPP. Trzeba dokonać tego w ciągu dwóch miesięcy od złożenia deklaracji podatkowej.

Do kiedy można odliczyć 1 proc. podatku?

Termin składania deklaracji podatkowych mija rokrocznie 30 kwietnia 2021 roku. Ten dzień wypada jednak w sobotę, podatki można więc rozliczyć do poniedziałku 2 maja.

Po tym terminie formularze PIT-36 i PIT-37 zostaną automatycznie zatwierdzone przez Urząd Skarbowy, który od dwóch lat przygotowuje gotowe zeznania podatkowe. Urząd uwzględnia jednak tylko przychody, więc jeśli chcemy przekazać 1 proc. podatku, należy zrobić to ręcznie do końca kwietnia. 

Środki zebrane przez skarbówkę na OPP przekazywane są w terminie od maja do lipca roku następującym po roku podatkowym, za który składane jest zeznanie podatkowe. 

Więcej o: