PIT. Płatnicy ostrzegają przed błędami w rozliczeniach. "Ulga powinna wynosić 741 zł, a wpisano 370 zł"

PIT za 2021 rok można rozliczać na platformie Twój e-PIT od 15 lutego. Płatnicy zauważają jednak, że nie zawsze zeznania podatkowe wypełnione przez urzędników są bezbłędne. Warto zwrócić zwłaszcza uwagę na ulgi, które nam przysługują.

Od 15 lutego na stronie Twój e-PIT dostępne są roczne zeznania podatkowe osób fizycznych, które zostały przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową. Po wpisaniu ulg czy przekazaniu 1 proc. podatku wystarczy zaakceptować dokument. Coraz więcej osób zwraca jednak uwagę na to, by dokładnie sprawdzić wszystkie dane, zanim zaakceptujemy swoje zeznanie. 

Zobacz wideo Polski Ład. Czy rozliczanie się z małżonkiem się opłaca? [Q&A]

Błędy w gotowych zeznaniach podatkowych. Czasem trzeba odczekać dwa dni lub poprawić dane ręcznie

Historie płatników, którzy zauważyli błędy w swoich zeznaniach podatkowych, przytacza portal businessinsider.com.pl. Jedna z czytelniczek współpracowała z dwoma pracodawcami, ale w ciągu roku zmieniła ich na kolejnych dwóch pracodawców. W systemie Twój e-PIT powinny więc pojawić się cztery dokumenty.

- Weszłam na Twój e-PIT, dodałam męża i już miałam akceptować zeznanie, gdy w oczy rzucił mi się nagłówek: "Przygotowaliśmy Twoje zeznanie podatkowe w oparciu o 3 dokumenty". Brakowało moich dwóch dokumentów. Na infolinii usłyszałam, żeby odczekać dzień, dwa, że zeznania pojawią się w systemie. I faktycznie, 17 lutego już były i mogłam się rozliczyć. Gdybym jednak nie zauważyła błędu, musiałabym robić korektę zeznania - mówi pani Wiktoria.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Ulga za wydatki na cele mieszkaniowe (zdjęcie ilustracyjne)PIT. Ulga na sprzęt AGD i meble. Jak ją otrzymać?

Pani Ewelina zauważyła natomiast błąd w uldze na dziecko. - Mój syn ma 8 miesięcy, więc ulga powinna wynosić 741 zł, w zeznaniu obliczono 370 zł. Córce natomiast policzono dobrze, 1112,04 zł. Okazało się, że syna rozdzielili po połowie. Pół kwoty u męża, pół u mnie. Musiałam poprawiać ręcznie - mówi portalowi.

Ulga na dzieci jest dodawana automatycznie - inaczej jest w przypadkach innych ulg, np. termomodernizacyjnej czy na internet, które trzeba wpisać ręcznie. Ponadto zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla każdego podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia podatku może się więc zmienić, gdy zechcemy rozliczyć podatek z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Twój e-PITJak rozliczyć PIT przez internet? Do kiedy należy to zrobić? [PORADNIK]

PIT za 2021 rok należy rozliczyć do 2 maja 

Przed zaakceptowaniem zeznania warto też przekazać 1 proc. podatku na Organizacje Pożytku Publicznego. W systemie będzie widniała ta sama organizacja, którą wskazało się w rozliczeniu za 2020 rok. Jeśli chcemy ponownie wesprzeć tę organizację, to nie musimy nic zmieniać. W przypadku zmian należy wybrać opcję "Zmień organizację" i wybrać z wykazu numer KRS.

Warto dodać, że rozliczonego zeznania w aplikacji Twój e-PIT nie znajdą osoby, które jednocześnie pracują na etacie i prowadzą firmę. - Osoby, które łączą pracę na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej, muszą pamiętać o tym, że w sytuacji uzyskiwania dochodów z tych dwóch źródeł, będą miały obowiązek sporządzenia deklaracji PIT-36 lub PIT-36L samodzielnie. Nie ma bowiem wstępnie wypełnionych tych deklaracji w aplikacji Twój e-PIT - powiedziała portalowi Teresa Warska z Systim.pl.

Rozliczenie należy przesłać do 2 maja. Po tym czasie PIT-y zostaną zaakceptowane automatycznie.

Więcej o: