Wojna w Ukrainie. Polskie firmy już pomagają Ukraińcom. Jak mogą i potrafią. Darmowe rozmowy, datki

Polskie firmy reagują na wojnę w Ukrainie. Trzej najwięksi operatorzy komórkowi w kraju, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, będą oferować tańsze lub nawet darmowe połączenia z Ukrainą. Bezzwrotny datek dla każdego zatrudnionego Ukraińca zadeklarowała Biedronka. Marka napojów Oshee sfinansuje wynajem mieszkań z Ukrainy. Polskie firmy oferują pomoc w ściągnięciu rodzin do Polski, znalezieniu pracy, uzyskaniu świadczeń zdrowotnych czy nostryfikacji dyplomów.

Wojna w Ukrainie trwa od czwartkowego (24 lutego) ranka - wtedy wojska rosyjskie przekroczyły granice Ukrainy od wschodu, północy i południa. Drugi dzień Rosja atakuje też z powietrza ukraińskie miasta, nie oszczędzając cywili i budynków mieszkalnych. Trwa atak na Kijów, jest na razie odpierany przez ukraińską armię.

W związku trudną sytuacją Ukrainy i jej obywateli w wyniku ataku Rosji polskie oddziały sieci Orange, Play, T-Mobile, a także sieć sklepów Biedronka i wiele prywatnych przedsiębiorstw już udziela realnej pomocy uchodźcom z Ukrainy. 

Zobacz wideo Ukrainka konfrontuje się z rosyjskim żołnierzem. "Jesteście okupantami, wrogami"

Wojna w Ukrainie. Największe sieci komórkowe w Polsce ruszyły z pomocą

Sieć komórkowa T-Mobile Polska ogłosiła, że od piątku 25 lutego wprowadzi bezpłatnie:

  • 300 minut (wymiennych na SMS-y) na rozmowy międzynarodowe do Ukrainy w taryfach abonamentowych, T-Mobile na kartę, MIX i Heyah na kartę,
  • 10 GB w taryfach abonamentowych, T-Mobile na kartę, MIX i Heyah na kartę,
  • automatyczne przedłużenie ważności konta dla Ukrainek i Ukraińców korzystających z Heyah na kartę i T-Mobile na kartę o 100 dni 

Operator informuje, że darmowe minuty i gigabajty będzie można aktywować w aplikacjach mobilnych "Mój T-Mobile", "Moja Heyah", SMS-owo, w sklepach T-Mobile lub za pośrednictwem biur obsługi klienta.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Play z kolei od piątku wprowadza 120 darmowych minut na połączenia do największych ukraińskich operatorów (Kyivstar, Vodafone, Lifecell) i 10 GB do wykorzystania w Polsce dla klientów Play na Kartę. Firma o sposobie aktywacji będzie jeszcze dokładnie informować.

Także Orange i należąca do tej sieci nju mobile nie pozostają obojętne wobec wojny w Ukrainie. Od piątku będą one oferować połączenia za 29 groszy za minutę, czyli tak jak za połączenie krajowe, a osoby, które mają Orange Flex, dostaną pakiet rozmów międzynarodowych na Ukrainę: 100 minut na 30 dni za darmo.

Ofertę pomocową dla Ukraińców wprowadził również Plus. Operator podkreślił, że cały czas dostępna jest oferta Plus na Kartę, stworzona specjalnie dla klientów z Ukrainy. Ponadto sieć informuje o promocji o nazwie „Rozmowy, SMS-y, MMS-y bez limitu, 15 GB i 1000 minut na Ukrainę", którą  można włączyć SMS-em o treści 35 wysłanym pod numer 80988, a także o uruchomieniu pakietów usług, które obejmują: 

  • Bezpłatny pakiet 500 minut do sieci komórkowych Kyivstar, Lifecell i Vodafone na Ukrainie – jednorazowy pakiet dostępny dla użytkowników usług na kartę (włączany krótkim kodem *121*11*9999# i zatwierdzany przyciskiem połączenia) i abonamentowych (włączany SMSem o treści UKRAINA na numer 80125) i ważny przez 30 dni dla klientów ofert na kartę i do końca pierwszego pełnego okresu rozliczeniowego dla klientów ofert abonamentowych.
  • Promocyjną stawkę 19 groszy za minutę połączenia do wszystkich sieci na Ukrainę – dostępna dla użytkowników wszystkich ofert na kartę oraz ofert abonamentowych, które weszły na rynek po 31 stycznia 2018 r.
  • Darmowy jednorazowy pakiet 10 GB – do wykorzystania na terenie Polski, włączany na 30 dni dla klientów ofert na kartę krótkim kodem *136*11*9999# i zatwierdzany przyciskiem połączenia, a dla klientów ofert abonamentowych do końca pierwszego pełnego okresu rozliczeniowego i włączany SMSem o treści 10GB na numer 80125 

Wojna w Ukrainie. Rosjanie poddali się pod Czernihowem. 'Nikt nie myślał, że będziemy zabijać'Rosyjscy żołnierze poddali się. "Nikt nie myślał, że będziemy zabijać"

Wsparcie dla Ukrainy od Biedronki, producenta napojów Oshee i prywatnych przedsiębiorców

Biuro prasowe sieci Biedronka poinformowało, że firma zatrudnia w Polsce ponad 1800 pracowników pochodzących z Ukrainy.

- W obliczu rosyjskiej agresji wymierzonej w Ukrainę, zarząd sieci Biedronka podjął błyskawiczną decyzję o udzieleniu bezzwrotnego wsparcia dla pracowników z Ukrainy - czytamy.

Biedronka zadeklarowała, że wszystkim swoim pracownikom z obywatelstwem ukraińskim zatrudnionym na umowę o pracę przyzna 1000 zł bezzwrotnego wsparcia. Biedronka pracuje również nad specjalną uproszczoną ścieżką zatrudniania dla członków rodzin pracowników oraz dodatkowym wsparciem dla ukraińskich kolegów i koleżanek.

Pomoc zaoferowała także firma Oshee, polski producent napojów izotonicznych. W ramach wsparcia przedsiębiorstwo deklaruje wszystkim ukraińskim pracownikom pomoc w ściągnięciu ich rodzin do Polski i sfinansowanie im wynajmu mieszkań na okres najbliższych sześciu miesięcy.

Pomoc zaoferowała również sieć przychodni Damiana. Mieszkańcy Ukrainy przybywający do Polski będą mogli w ramach podstawowej opieki zdrowotnej bezpłatnie skorzystać z wizyty u internisty i pediatry, a 100 osób w miesiącu także z bezpłatnych pakietów podstawowych badań profilaktycznych "Twój raport zdrowia". Sieć przygotowuje też miejsca pracy dla lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego z Ukrainy, którym w razie potrzeby pomagać będzie w nostryfikacji dyplomów.

Panek CarSharing przewiezie Ukraińców, CD Project przekaże milion na pomoc humanitarną

Firma Panek CarSharing, zajmująca się wynajmem samochodów, zadeklarowała, że przeznaczy 1000 swoich pojazdów do przewozu Ukraińców z granicy. "Już dziś nasi pracownicy wyruszyli w pierwsze trasy, a akcje mamy zaplanowaną na cały weekend" - czytamy na Facebooku.

Z kolei producent gier CD Project postanowił wspomóc działania Polskiej Akcji Humanitarnej w Ukrainie kwotą 1 mln zł. "Nie możemy pozostać obojętni wobec takiej niesprawiedliwości i apelujemy do wszystkich, aby dołączyli do nas i okazali swoją pomoc w każdy możliwy sposób. Razem możemy zrobić naprawdę wielką różnicę" - czytamy na Twitterze.

Również mBank postanowił wspomóc Ukraińców. W mediach społecznościowych powiadomił, że będzie zwracał opłaty za przelewy realizowane do banków na Ukrainie.

"W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, od wczoraj do odwołania, zwracamy opłaty za przelewy do banków w tym kraju. Zwrot zrealizujemy automatycznie, maksymalnie w ciągu dwóch tygodni od dnia zaksięgowania transakcji" - czytamy na Facebooku.

To tylko nieliczne z wielu przykładów pomocy ze strony polskich firm. 

Rosyjski czołg z flagą ZSRR uchwycony przez kamerę drogową w rejonie ChersoniaUkraina, sytuacja na frontach

 ****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: