-
Identyfikator zobowiązania. Do czego służy? Co należy wpisać? [PORADNIK]
Kiedy podatnik realizuje przelew do urzędu skarbowego, jest zobowiązany do wypełnienia odpowiedniego formularza. Jednym z jego elementów jest identyfikator zobowiązania. Do czego on służy? Jak go znaleźć? Jak należy wypełnić dokumenty? Odpowiadamy.
-
Kod oddziału NFZ. Co to jest? Gdzie można go znaleźć? [PORADNIK]
Kod oddziału NFZ jest potrzebny przy wypełnianiu kwestionariusza umowy o pracę. Każdy oddział ma własny kod, a pracownik powinien do umowy wpisać kod oddziału, do którego należy. Gdzie znaleźć ten kod? Do jakiego oddziału należysz? Co wpisać do umowy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
-
Wymiana dowodu rejestracyjnego. Jak złożyć wniosek? Ile to kosztuje? [PORADNIK]
Konieczność wymiany dowodu rejestracyjnego pojazdu spotyka właścicieli amochodów przynajmniej kilka razy w życiu. Po zmianie przepisów w 2020 r. nie dochodzi do niej jednak tak często, jak kiedyś. Złożenie wniosku o nowy dowód rejestracyjny nie jest skomplikowane. Jak to zrobić? Czy wniosek można złożyć online? Ile kosztuje wymiana? Odpowiadamy.
-
Jak złożyć wniosek o dowód osobisty? Czy można to zrobić przez internet? [PORADNIK]
Dowód osobisty musi mieć każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w naszym kraju. To dokument pozwalający potwierdzić tożsamość. Jak złożyć wniosek o dowód osobisty? Czy wniosek można złożyć przez internet? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym poradniku.
-
Umowa darowizny - samochód. Jak wygląda wzór umowy? Co z podatkiem? O czym trzeba pamiętać?
Umowa darowizny samochodu to jeden ze sposobów na przekazanie pojazdu. Przepisy nie ograniczają tego, na kogo możemy zrobić darowiznę auta. Zanim jednak to zrobimy, warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami dotyczącymi darowizn, aby uniknąć dużych kosztów. O czym należy pamiętać? Jak wygląda wzór umowy darowizny samochodu? Odpowiadamy.
-
Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron. Jak wygląda? O czym należy pamiętać?
Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron to jedna z możliwości zakończenia stosunku pracy. W takiej sytuacji pracodawca i pracownik obustronnie zgadzają się na zaprzestanie współpracy, ustalając kiedy nadejdzie jej koniec oraz od kiedy pracownik nie musi już świadczyć pracy. Jak wygląda wypowiedzenie umowy? O czym należy pamiętać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym poradniku.
-
Numer i seria dowodu osobistego. Gdzie je znaleźć? Do czego służą?
Numer i seria dowodu osobistego to bardzo ważne dane. Możemy o nie zostać poproszeni np. podczas zaciągania pożyczki. Gdzie możemy je znaleźć? Do czego są potrzebne? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w tym artykule.
-
Adres rozliczeniowy. Co to jest? Do czego jest potrzebny?
Podczas zakupów internetowych nierzadko jesteśmy pytani o adres rozliczeniowy, który musimy wpisać we wskazaną rubrykę. Co to takiego? Do czego jest potrzebny? Czy adres rozliczeniowy to to samo, co adres zamieszkania lub korespondencyjny? Odpowiadamy.
-
Okres wypowiedzenia a umowa o pracę. Ile wynosi? To zależy od kilku czynników
Okres wypowiedzenia umowy o pracę nie jest jednakowy dla wszystkich pracowników. Im dłużej jesteśmy zatrudnieni u obecnego pracodawcy, tym dłużej będziemy na wypowiedzeniu. Po trzech latach pracy w jednym miejscu ten etap jest już jednakowy dla wszystkich. Ile zatem wynosi? A co jeśli pracujemy krócej? Odpowiadamy.
-
Rosjanie zamierzają pozwać Google'a za "promowanie fałszywych treści"
Rosyjski Roskomnadzor przygotował dwa pozwy do sądu administracyjnego przeciw firmie Google i należącemu do niej serwisowi wideo YouTube, które oskarża o "promowanie fałszywych treści" - podała we wtorek Agencja Reutera.
-
Protest rosyjskiej dziennikarki budzi wątpliwości. Czy to była ustawka? "To może być krzyk duszy"
W poniedziałek 14 marca rosyjska dziennikarka Marina Owsiannikowa w wieczornym wydaniu studiu programu informacyjnego pokazała transparent apelujący o zakończenie wojny w Ukrainie. Ukraińskie służby twierdzą, że to mogła być prowokacja. Innego zdania jest jednak Andrzej Zaucha. - Ja bym jednak stawiał, że to przejaw odwagi - powiedział dziennikarz TVN w "Studio Biznes".
-
Rosja chce zasiać panikę. Alert o rzekomych działaniach wojsk na granicy polsko-ukraińskiej
Rosja ponownie próbuje zasiać panikę w Polsce. Jak informuje Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych, Polacy mogą otrzymać fałszywe informacje o wzmożonych ruchach wojsk na granicy polsko-ukraińskiej.
-
Rosja odpowiada na sankcje Zachodu. Zakaz eksportu ponad 200 produktów
Rosja odpowiedziała na zachodnie sankcje w związku z inwazją w Ukrainie, nakładając zakazy eksportu na ponad 200 produktów do końca 2022 roku. Dotkną one około 48 krajów, w tym Unię Europejską i Stany Zjednoczone. W jakim stopniu te sankcje mogą okazać się dla nas bolesne?
-
Wojna w Ukrainie. Miliarder zrzekł się obywatelstwa. "Wszystko, czego dotknie się Putin, umiera"
Leonid Nevzlin to izraelsko-rosyjski biznesmen, który w 2003 roku musiał uciekać z Rosji przez Władimira Putina. Teraz miliarder postanowił zrzec się rosyjskiego obywatelstwa. - Nie mogę pozwolić sobie na bycie obywatelem kraju, który zabija dzieci innego kraju i torturuje własne dzieci, które nie zgadzają się z ich czynami - powiedział w wywiadzie dla portalu Hareetz.
-
Wojna w Ukrainie. Polskie firmy już pomagają Ukraińcom. Jak mogą i potrafią. Darmowe rozmowy, datki
Polskie firmy reagują na wojnę w Ukrainie. Trzej najwięksi operatorzy komórkowi w kraju, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, będą oferować tańsze lub nawet darmowe połączenia z Ukrainą. Bezzwrotny datek dla każdego zatrudnionego Ukraińca zadeklarowała Biedronka. Marka napojów Oshee sfinansuje wynajem mieszkań z Ukrainy. Polskie firmy oferują pomoc w ściągnięciu rodzin do Polski, znalezieniu pracy, uzyskaniu świadczeń zdrowotnych czy nostryfikacji dyplomów.
-
Nowa Lewica przedstawiła pomysły na polską gospodarkę. "Najubożsi i klasa średnia zyskają"
Nowa Lewica przedstawiła swoje pomysły na krajową gospodarkę podczas warszawskiej konwencji "Nowoczesna gospodarka - uczciwe podatki". Jak podkreślił Krzysztof Śmiszek "najubożsi i klasa średnia zyskają. Więcej zapłacą giganci finansowi". Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń ostro skrytykowali również Polski Ład.
-
Dofinansowanie na nianię 2022. Jak je uzyskać? Komu przysługuje? Ile wynosi?
Rodzice, którzy chcą zatrudnić nianię do opieki nad swoim dzieckiem, mogą starać się o dofinansowanie. Warunkiem koniecznym jest jednak podpisanie umowy aktywacyjnej z opiekunką. Jak uzyskać dofinansowanie na nianię? Komu przysługuje? Ile wynosi w 2022 roku? Odpowiadamy.
-
Polski Ład. Ważny termin dla przedsiębiorców. 21 lutego ostatnim dniem na zmianę formy opodatkowania
Ministerstwo Finansów przekazało ważną informację dla przedsiębiorców. W związku z wejściem w życie Polskie Ładu, należy wybrać formę opodatkowania swojej działalności. To ważne, ponieważ będzie ona miała wpływ na rodzaj prowadzonych ewidencji księgowych, sposób obliczania zaliczek na podatek PIT oraz na ich wysokość.
-
PIT. Fiskus potwierdza - ulga na "na cele mieszkaniowe" obejmuje sprzęt AGD i meble. Jak ją otrzymać?
Wydatki na cele mieszkaniowe przy szalejącej inflacji to duży kłopot. Jak się okazuje, ulga mieszkaniowa dotyczy nie tylko zakupu nieruchomości, ale również jej wyposażenia. Meble i sprzęt AGD to właśnie te wydatki, na jakie można otrzymać ulgę w rozliczeniu PIT. Nie przysługuje ona jednak wszystkim. A komu konkretnie? Odpowiadamy.
-
Mateusz Morawiecki zapowiada kolejne konsekwencje ws. Polskiego Ładu. "Jeśli będzie trzeba"
Podatkowy Polski Ład został wprowadzony z wieloma błędami, które mają zostać naprawione. Wobec niektórych osób zajmujących się projektem, już zostały wyciągnięte konsekwencje, ale Mateusz Morawiecki podkreśla, że "jeśli będzie trzeba, to będą one dalej wyciągane". Premier także broni Polskiego Ładu: "Polski system podatkowy był postawiony na głowie".