"Okupacja elektrowni jądrowej w Czarnobylu przez najeźdźców doprowadzi ich do raka z powodu narażenia zewnętrznego i wewnętrznego" - ostrzegają eksperci, cytowani przez ukraińską agencję informacyjną UNN. Wskazali, że żołnierze w strefie czarnobylskiej nie posiadają nawyków zagwarantowania sobie bezpieczeństwa podczas pracy na terenie skażonym radioaktywnie.
"Niewiedza i niezrozumienie niebezpieczeństw, lekceważenie zasad, umów i konwencji często prowadzi do niefortunnego samobójstwa" - wskazuje Państwowe Naukowo-Techniczne Centrum ds. Bezpieczeństwa Jądrowego i Radiacyjnego.
Wojna w Ukrainie - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wojska rosyjskie przejęły 24 lutego kontrolę nad elektrownią atomową w Czarnobylu. MSW Ukrainy ostrzegało, że jeśli składowisko odpadów nuklearnych zostanie zniszczone w wyniku ostrzału artylerii, "pył radioaktywny może pokryć tereny krajów Unii Europejskiej".
Tego samego dnia Państwowa Agencja Atomistyki przekazała, że nie odnotowała żadnych zmian w wynikach pomiarów promieniowania jonizującego w ramach krajowego systemu monitoringu radiacyjnego.
Elektrownia w Czarnobylu jest obecnie wyłączona z eksploatacji. Dostęp do bloków energetycznych elektrowni w Czarnobylu mieli tylko pracownicy czuwający nad wygaszonymi już reaktorami - pilnowali bezpieczeństwa jądrowego i radiacyjnego. Paliwo jądrowe, które znajduje się w nieczynnych reaktorach, nadal bowiem stanowi potencjalne niebezpieczeństwo.
Państwowa Agencja Atomistyki w ostatnim (25 lutego) komunikacie zapewniła, że Czarnobyl nie stanowi obecnie zagrożenia dla Polski. "Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie. Nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. PAA prowadzi stały monitoring sytuacji radiacyjnej w kraju" - podkreślono.
Dane ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych (ang. Permanent Monitoring Station - PMS) publikowane są na bieżąco na stronie internetowej PAA. Bieżącą sytuację radiacyjną w Polsce można sprawdzić TUTAJ.
***
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule: