Ukraina. Rosjanie w Czarnobylu. Eksperci: Grozi im napromieniowanie i nowotwory

Rosjanie w Czarnobylu nie są bezpieczni. "Rosyjskie wojska okupujące strefę czarnobylską doznają napromieniowania, a w przyszłości żołnierze będą cierpieć na choroby onkologiczne" - ostrzega ukraińskie Państwowe Naukowo-Techniczne Centrum ds. Bezpieczeństwa Jądrowego i Radiacyjnego.

"Okupacja elektrowni jądrowej w Czarnobylu przez najeźdźców doprowadzi ich do raka z powodu narażenia zewnętrznego i wewnętrznego" - ostrzegają eksperci, cytowani przez ukraińską agencję informacyjną UNN. Wskazali, że żołnierze w strefie czarnobylskiej nie posiadają nawyków zagwarantowania sobie bezpieczeństwa podczas pracy na terenie skażonym radioaktywnie.

"Niewiedza i niezrozumienie niebezpieczeństw, lekceważenie zasad, umów i konwencji często prowadzi do niefortunnego samobójstwa" - wskazuje Państwowe Naukowo-Techniczne Centrum ds. Bezpieczeństwa Jądrowego i Radiacyjnego.

Wojna w Ukrainie - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie. Rosja zajęła Czarnobyl

Wojska rosyjskie przejęły 24 lutego kontrolę nad elektrownią atomową w Czarnobylu. MSW Ukrainy ostrzegało, że jeśli składowisko odpadów nuklearnych zostanie zniszczone w wyniku ostrzału artylerii, "pył radioaktywny może pokryć tereny krajów Unii Europejskiej".

Tego samego dnia Państwowa Agencja Atomistyki przekazała, że nie odnotowała żadnych zmian w wynikach pomiarów promieniowania jonizującego w ramach krajowego systemu monitoringu radiacyjnego.

Elektrownia w Czarnobylu jest obecnie wyłączona z eksploatacji. Dostęp do bloków energetycznych elektrowni w Czarnobylu mieli tylko pracownicy czuwający nad wygaszonymi już reaktorami - pilnowali bezpieczeństwa jądrowego i radiacyjnego. Paliwo jądrowe, które znajduje się w nieczynnych reaktorach, nadal bowiem stanowi potencjalne niebezpieczeństwo.

Państwowa Agencja Atomistyki w ostatnim (25 lutego) komunikacie zapewniła, że Czarnobyl nie stanowi obecnie zagrożenia dla Polski. "Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie. Nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. PAA prowadzi stały monitoring sytuacji radiacyjnej w kraju" - podkreślono.

Dane ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych (ang. Permanent Monitoring Station - PMS) publikowane są na bieżąco na stronie internetowej PAA. Bieżącą sytuację radiacyjną w Polsce można sprawdzić TUTAJ.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj>>>

Zobacz wideo Ukraina kolejny dzień odpiera ataki Rosji. Zniszczenia w państwie są coraz większe
Więcej o: