Rosja. Bank centralny znów musi się ratować. Reakcja na sankcje Zachodu

Bank centralny Rosji obniża rezerwy obowiązkowe dla rosyjskich banków, aby wesprzeć ich bilanse. Zachód nałożył sankcje na tamtejszy sektor bankowy, a Unia Europejska wkrótce odłączy siedem rosyjskich banków od systemu SWIFT.

Decyzja o obniżeniu szeregu wskaźników rezerw obowiązkowych została ogłoszona przez rosyjski bank centralny w środę późnym wieczorem czasu moskiewskiego. Zgodnie z oświadczeniem banku podjęte środki obniżą zobowiązania rezerwowe banków o 2,7 bln rubli, tj. ok. 27 mld dolarów według obecnych kursów walutowych - podaje "The Wall Street Journal". Decyzja wejdzie w życie w czwartek.

Sankcje uderzają w Rosję - zdjęcie ilustracyjne Wojna w Ukrainie. Zachodnie sankcje działają. Tak krwawi rosyjska gospodarka

Wielkie kolejki do bankomatów. Rosjanie wypłacają pieniądze

W ostatnich dniach Rosjanie ustawiali się w długich kolejkach przed bankomatami, aby wypłacić gotówkę. Stany Zjednoczone i Europa nałożyły sankcje na część rosyjskich banków, odcinając im dostęp do dolara i innych walut rezerwowych.

"Obniżenie rezerw obowiązkowych mogłoby zmniejszyć ryzyko druzgocącego 'runu' na rosyjskie banki" - wskazuje "The Wall Street Journal". Wcześniej bank centralny Rosji podjął inne nadzwyczajne środki, w tym gwałtownie podwyższył główne stopy procentowe i wzmocnił kontrole mające na celu powstrzymanie ucieczki kapitału z Rosji.

Więcej o sankcjach nałożonych na Rosję przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Baca-Pogorzelska: Trzeba jak najszybciej odciąć Rosję od wpływów ze sprzedaży surowców

Unia Europejska odetnie rosyjskie banki od systemu SWIFT

Unia Europejska zdecydowała w środę, że odetnie siedem rosyjskich banków od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Decyzja unijnych krajów weszła w życie wraz z publikacją w Dzienniku Urzędowym. Międzynarodowa firma SWIFT już zapowiedziała, że jest gotowa do odłączenia, jeśli tylko taka decyzja zostanie podjęta.

Wśród siedmiu banków objętych sankcjami jest drugi co do wielkości bank VTB. Nie ma natomiast największego Sbierbanku oraz Gazprombanku. Urzędnicy w Brukseli tłumaczą, że chodziło o utrzymanie transakcji w sektorze energii, bo niektóre kraje są uzależnione od dostaw z Rosji. Objęcie siedmiu rosyjskich banków ma też dodatkowo 10-dniową karencję. Ten okres przejściowy z kolei został uzgodniony, by - jak tłumaczą unijni urzędnicy - przygotować europejskie banki do zmian.

7 rosyjskich banków odłączonych od SWIFT-u. 7 rosyjskich banków odłączonych od SWIFT-u. "Sankcje z prędkością światła"

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: