Jest szansa na spadek cen paliw. Irańska ropa ma wrócić na światowy rynek

Ceny ropy po wybuchu wojny w Ukrainie drastycznie wzrosły, jednak wkrótce mogą być tańsze za sprawą powrotu irańskich surowców na światowy rynek - prognozują eksperci. Będzie to możliwe, jeśli Iran zezwoli na monitoring swojego programu atomowego.

Iran zapewnia, że w razie zawarcia porozumienia dotyczącego jego programu atomowego, jest gotowy zwiększyć swoje moce wydobywcze ropy do maksymalnego poziomu w ciągu dwóch miesięcy. Zapowiedział to minister ropy w irańskim rządzie Dżawad Owdżi.

Zobacz wideo Świat ma teraz problem nie tylko z cenami energii. Drożeje niemal wszystko

Irańska ropa ma wrócić na światowy rynek

Negocjacje o powrocie do porozumienia z 2015 roku, które poddawało międzynarodowej kontroli irański program atomowy i w zamian prowadziło do zniesienia większości sankcji na Teheran, są już na finiszu. W razie zawarcia porozumienia pod auspicjami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Teheran będzie mógł zacząć sprzedawać swoją ropę na międzynarodowych rynkach. Według analityków oznaczać to może spadek cen surowca, który obecnie w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, jest rekordowo drogi. Iran to także drugi pod względem zasobów gazu kraj na świecie i potencjalne źródło dla dywersyfikacji dostaw tego surowca na rynkach, do tej pory kupujących do Rosji.

Warszawski protest po ataku Rosji na UkrainęAtak Rosji na Ukrainę. Protesty w całej Polsce [ZDJĘCIA]

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Porozumienie dotyczące cywilnego programu atomowego ma pozwolić na zniesienie sankcji, uderzających od lat w irańską gospodarkę, ale też ograniczających podaż irańskiej ropy i gazu na rynkach międzynarodowych, co stało się bardzo istotne w obecnej sytuacji wysokich cen węglowodorów. W ramach znoszenia sankcji Teheran może m.in. ponownie zostać włączony w system SWIFT. Społeczność międzynarodowa oczekuje od Iranu spełnienia warunków porozumienia z 2015 roku, by m.in. ograniczył swoje zdolności do wzbogacania uranu i poddał się pełnej kontroli Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. 

Antony Blinken w PolsceAntony Blinken obiecał 2,75 mld dol. na wsparcie służb humanitarnych

Więcej o: