RMF FM: Krajowy Plan Odbudowy może zostać niebawem zaakceptowany. "Dopinane są szczegóły techniczne"

Jak dowiedziało się RMF FM, Komisja Europejska dopina z Polską szczegóły Krajowego Planu Odbudowy. Pieniądze z Funduszu miałyby niedługo trafić do Polski. Nasz rząd musi jednak obiecać zlikwidowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Zobacz wideo Co powinna zrobić Polska, żeby odblokować pieniądze z KPO? Pytamy prof. Belkę

Polska to jeden z ostatnich krajów, który wciąż nie otrzymał pieniędzy z Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej. Nasz rząd nie chciał zgodzić się na wprowadzenie mechanizmu warunkowości, z czym zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE. TSUE jednak w połowie lutego skargę odrzucił. Polsce nie zostało więc w rękach wiele kart i, jak donosi RMF FM, porozumienie z Komisją Europejską jest coraz bliżej. 

KPO może niedługo zostać przyjęty, zostały techniczne szczegóły

Czas na przyjęcie KPO się kończy, bo zgodnie z rozporządzeniem o Funduszu Odbudowy, każdy kraj UE do końca tego roku musi zakontraktować 70 procent przyznanej mu sumy pieniędzy. Na to potrzeba natomiast kilku miesięcy, a środki dla Polski wciąż nie zostały przyznane. Ponadto KPO musi zatwierdzić najpierw Komisja Europejska, a następnie jeszcze Rada UE. Pieniądze trafią więc do Polski najwcześniej w połowie roku. 

Dokładna data zatwierdzenia KPO nie jest znana, ale dziennikarka RMF FM ustaliła, że w sprawie KPO są "dopinane już tylko szczegóły techniczne". Do rozwiązania pozostała kwestia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Pojawiły się cztery projekty legislacyjnej w tej materii, ale KE nie będzie czekała na ich ujednolicenie. Likwidacja Izby Dyscyplinarne i reforma sądownictwa mają zostać wpisane do tekstu KPO jako jeden z etapów do realizacji. Jego wykonanie ma być warunkiem otrzymania pierwszej transzy.

Całość środków z Funduszu Odbudowy ma być zależna od wykonania konkretnych reform i inwestycji. Polska musi więc obiecać, że znajdzie większość sejmową, która pozwoli je wprowadzić. Ostateczna decyzja ws. KPO ma należeć do szefowej KE, Ursuli von der Leyen. 

Ile Polska może stracić, jeśli nie KPO nie zostanie zatwierdzony? 

Z samego Funduszu Odbudowy Polska może stracić 58 mld euro, czyli przeszło 260 mld złotych.

W ramach powyższej kwoty ok. 23,9 mld euro to bezzwrotne dotacje. Ponad 34,2 mld euro stanowią z kolei nisko oprocentowane pożyczki. Środki z KPO mają posłużyć m.in. do reformy rynku pracy, wsparcia dla mieszkalnictwa, zmiany finansowania szpitali, czy wprowadzeniu w Polsce nowego typu przedsiębiorstw. 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

"Straty mogą być jednak jeszcze większe. Niekorzystny dla Polski wyrok TSUE w sprawie mechanizmu praworządności, może być bowiem  również zagrożeniem dla środków z budżetu unijnego" - piszą w "Rzeczpospolitej" ekonomiści Rafał Benecki i Leszek Kąsek.

Rząd informował, że do Polski popłynie 770 mld złotych (171 mld euro) środków unijnych, na co składałyby się środki z KPO oraz około 113 mld z wieloletniego funduszu unijnego na lata 2021-2027. 

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: