Superjacht Abramowicza ucieka przed sankcjami. Statki rosyjskich oligarchów ukrywają się po całym świecie [MAPA]

Solaris, luksusowy jacht należący do Romana Abramowicza, ucieka przed sankcjami. Jachty bogatych Rosjan powiązanych z Władimirem Putinem są zajmowane przez europejskie kraje.

Warty 600 mln dolarów Solaris opuścił we wtorek port w Barcelonie, gdzie przechodził przez naprawy. W czwartkowe popołudnie widziany był przy południowym wybrzeżu Sycylii - podaje "The Guardian".

Więcej informacji o sankcjach na Rosję przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Roman AbramowiczRoman Abramowicz na liście brytyjskich sankcji. Oligarcha nie sprzeda Chelsea

Jachty rosyjskich oligarchów szukają schronienia

Jacht Romana Abramowicza dołączył do innych statków rosyjskich oligarchów, które przemieszczają się po świecie, aby uniknąć przejęcia przez rządy egzekwujące sankcje w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę - pisze brytyjski dziennik. Jak pisaliśmy wcześniej, Wielka Brytania nałożyła w czwartek sankcje na Abramowicza.

Kolejny superjacht Rosjanina, wart ponad 1 mld dol. Eclipse, wyruszył na wschód od karaibskiej wyspy Sint Maarten w kierunku wód międzynarodowych. Lokalizację innych cennych jachtów należących do rosyjskich miliarderów oraz do samego Władimira Putina można zobaczyć na naszej mapie:

Jachty rosyjskich oligarchówJachty rosyjskich oligarchów Fot. Gazeta.pl

Włochy, Jezioro Como.Sołowjow nad Jezioro Como już sobie nie pojedzie. Włosi zajmują majątki oligarchów

Kraje konfiskują majątki rosyjskich oligarchów

W zeszłym tygodniu prezydent Joe Biden zapowiedział, że USA będą konfiskować jachty, luksusowe apartamenty i odrzutowce bogatych Rosjan powiązanych z Władimirem Putinem. Władze Francji i Włoch zajęły w zeszłym tygodniu trzy jachty rosyjskich oligarchów o łącznej wartości ponad 225 mln dol.

W tym tygodniu we Włoszech skonfiskowano należące do rosyjskiego dziennikarza i oligarchy Władimira Sołowjowa nieruchomości nad Jeziorem Como o wartości 8 mln euro. Włoska policja skarbowa zajęła też luksusową willę i ziemię na sardyńskim Szmaragdowym Wybrzeżu należące do Aliszera Usmanowa.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Zobacz wideo Od lat popierają Putina. Teraz odczuli to na własnej kieszeni
Więcej o: