Daniel Obajtek ogłosił obniżkę cen paliw na stacjach

PKN Orlen obniża ceny paliw na stacjach. Olej napędowy potanieje o 34 grosze za litr do średniego poziomu 7,55 zł, a benzyna o 20 groszy za litr do średniego poziomu 6,79 zł - powiadomił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Tymczasem do Polski przybywa kolejny transport rosyjskiej ropy naftowej.

"Obniżamy ceny na stacjach! ON o 34 gr/l, do średniego poziomu 7,55 zł, a benzynę o 20 gr/l do średniego poziomu 6,79 zł. Działamy zdecydowanie, żeby polscy kierowcy tankowali najtańsze paliwa w Europie. W Czechach litr benzyny kosztuje w przeliczeniu 7,54 zł, a na Litwie 8,81 zł" - napisał na Twitterze Daniel Obajtek.

Wicekanclerz Niemiec Robert HabeckNiemcy. Import rosyjskiego węgla tylko do jesieni. Z gazem będzie problem

Ropa naftowa powoli tanieje. "Rynek gra już w koniec wojny"

W wyniku napaści Rosji na Ukrainę ceny ropy naftowej osiągnęły rekordowe poziomy - w zeszłym tygodniu ropa Brent sięgnęła w szczycie ponad 130 dolarów za baryłkę, a ropa WTI - ponad 125 dolarów za baryłkę.

Ceny ropy naftowejCeny ropy naftowej Źródło: Stooq.pl

Ceny ropy naftowejCeny ropy naftowej Źródło: Stooq.pl

W ostatnich dniach obserwujemy jednak spadek cen tego surowca, na co wpływ ma sytuacja w Ukrainie. Tamtejsze władze przekazały, że negocjacje z Rosją stają się "bardziej merytoryczne".

"Rynek gra już w koniec wojny. To widać i na giełdach i na złotym i na surowcach" - pisał na Twitterze Rafał Hirsch, dziennikarz ekonomiczny.

Wojna w Ukrainie - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Daniel ObajtekPKN Orlen nie rezygnuje z rosyjskiej ropy. "Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz"

Do Polski przybył kolejny tankowiec

Zachód szybko zareagował na rosyjską agresję na Ukrainę. Zagraniczne firmy postanowiły odciąć się od Rosji i zrezygnować z rosyjskiej ropy. Tymczasem polska spółka paliwowa PKN Orlen tłumaczy, że priorytetem dla niej jest "zapewnienie ciągłości pracy rafinerii i bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz całego regionu".

"PKN Orlen monitoruje sytuację w Ukrainie i jest przygotowany na każdy scenariusz, w tym całkowite wstrzymanie dostaw z kierunku wschodniego" - pisze spółka w e-mailu przesłanym Agencji Reutera.

Rosyjska ropa wciąż jest dostarczana do Polski. "Rosyjski tankowiec z ropą naftową z portu Ust-Ługa dopłynął właśnie do portu w Gdańsku" - pisał w poniedziałek rano na Twitterze Łukasz Kijek, redaktor naczelny serwisów informacyjnych Gazeta.pl.

"Polska rocznie kupiła z Rosji ropę za 14,7 mld USD w 2021 roku. Europa za 285 mln USD dziennie" - dodał, powołując się na raport Europejskiej Federacji Transportu i Środowiska.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Zobacz wideo Czy grozi nam 10 zł za litr paliwa? Pytamy eksperta
Więcej o: