Rada Ministrów przyjęła we wtorek 15 marca nowelizację ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. W Polsce, tak samo jak w innych krajach Unii Europejskiej, zmieni się sposób nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC.
Zobacz wideo
DVB-T2 coraz bliżej. Co oznacza dla nas nowy standard telewizji i kogo czeka wymiana telewizora? [TOPtech]
Dofinansowanie do zakupu dekodera i telewizora - ile wyniesie?
- Każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, otrzyma je. Nasza propozycja to nie świadczenie socjalne, a uczciwa rekompensata za utratę możliwości korzystania z zakupionego sprzętu. Chcemy zrekompensować wydatek tym, którzy dalej chcą odbierać bezpłatną naziemną telewizję cyfrową - powiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński cytowany w komunikacie resortu.
Nowelizacja ma być odpowiedzią "na głosy ekspertów, którzy wskazywali, że kwota dofinansowania telewizora jest niewystarczająca". Dlatego rząd ustanowi dwa rodzaje dofinansowania - 250 zł dla telewizorów oraz 100 zł dla dekoderów. Projekt został przyjęty w trybie pilnym i ma być procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu.
Stopnie alarmowe CHARLIE-CRP i BRAVO zostały przedłużone
DVB-T2/HEVC. Dofinansowanie do zakupu dekodera i telewizora - zasady
Jak czytamy na stronie rządu:
- dofinansowanie będzie przysługiwało na wniosek jednej osoby w ramach gospodarstwa domowego;
- wniosek o uzyskanie świadczenia będzie można składać elektronicznie - z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem Poczty Polskiej S.A. Umożliwi to uzyskanie świadczenia także przez osoby z ograniczonym dostępem do usług cyfrowych;
- w odpowiedzi na wniosek osoba uprawniona otrzyma specjalny kod na podany adres email lub w postaci wydruku (jeśli wniosek był złożony przez pocztę);
- kod będzie można realizować w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz poprzez internetowe platformy sprzedażowe;
- program będzie realizowany do końca 2022 r.
Anonymous zaatakowali witrynę FSB Rosji. Tango down i "B**** Putin!"
Standard DVB-T2/HEVC - od kiedy się zmienia? Harmonogram
Z badań przeprowadzonych przez Krajowy Instytut Mediów wynika, że 1,8 mln gospodarstw domowych w Polsce nie jest przystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Kiedy nowy sygnał zostanie wprowadzony? Harmonogram przedstawia się następująco:
- 28 marca - województwa: dolnośląskie, lubuskie i opolskie,
- 25 kwietnia - województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie,
- 23 maja - województwa: małopolskie, łódzkie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie,
- 27 czerwca - województwa: lubelskie, podlaskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie.