Stopnie alarmowe CHARLIE-CRP i BRAVO przedłużone. Morawiecki podpisał zarządzenia

Trzeci stopnień alarmowy CHARLIE-CRP będzie obowiązywał w całej Polsce do 31 marca. Premier Mateusz Morawiecki przedłużył również obowiązywanie drugiego stopnia alarmowego BRAVO - podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Decyzja ta związana jest z potencjalnymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni.

"Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające drugi stopień alarmowy (BRAVO) na obszarze województwa lubelskiego i podkarpackiego oraz trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE-CRP) na terytorium całego kraju. Stopnie będą obowiązywały do 31 marca 2022 r. do godz. 23:59" - powiadomiło RCB we wtorek na Twitterze.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP w Polsce - co oznacza?

Zgodnie z ustawą, trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP można wprowadzić "w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym", który godzi w:

  • bezpieczeństwo lub porządek publiczny,
  • bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej,
  • bezpieczeństwo innego państwa lub organizacji międzynarodowej oraz stwarzającego potencjalne zagrożenie dla Rzeczypospolitej Polskiej,
  • uzyskania wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu o charakterze terrorystycznym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • uzyskania wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu o charakterze terrorystycznym, którego skutki mogą dotyczyć obywateli polskich przebywających za granicą lub instytucji polskich albo polskiej infrastruktury mieszczących się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

"Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112" - przestrzegało poprzednio Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Z kolei stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

Poza BRAVO i CHARLIE są również stopnie: ALFA (najniższy z czterech stopni alarmowych) i najwyższy - DELTA. Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje premier. Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Zobacz wideo Lesia Vakuliuk opowiada o obecnej sytuacji na Ukrainie

*******

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o: