Rosja. Zamiast McDonald's będzie Wujek Wania. "Wiemy, jak smażyć kotlety i piec bułki"

Wiele dużych firm wycofało się z Rosji z powodu inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę. Do tego grona dołączyła też amerykańska sieć McDonald's, która zawiesiła działalność restauracji. Na brak McDonald's w Rosji Rosjanie znaleźli swój własny sposób. Poinformowali, że lokale zostaną otwarte ponownie, pod szyldem Wujek Wania. W sieci pojawił się również projekt logo uderzająco podobnego do logo McDonald's, jednak firma, która miała złożyć wniosek o jego rejestrację w urzędzie patentowym, zaprzecza, że to zrobiła.

McDonald's, Coca-Cola i Starbucks długo zwlekały, nim wycofały się z Rosji. W końcu jednak, pod wpływem nacisku opinii publicznej, zadecydowały o zawieszeniu działalności w kraju, którego prezydent rozpętał okrutną wojnę w Ukrainie.

Zobacz wideo Czy Rosjanie będą tęsknić za McDonaldem?

Wujek Wania zastąpi McDonald’s. "No i dobrze. Nie będzie McDonald's"

McDonald’s zadecydował o tymczasowym zawieszeniu swojej działalności w Rosji 8 marca.  Restauracje zostały zamknięte 14 marca.

Wycofaniem się kolejnej firmy z rosyjskiego rynku nie przejął się jednak przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin. Polityk w swoim przemówieniu zaproponował zastąpienie zagranicznych sieci rosyjskimi. McDonald’s ma więc zastąpić sieć restauracji o nazwie Wujek Wania.

- Musimy chronić ludzi, ponieważ firmy, które teraz odchodzą, chcą zarabiać, korzystając z naszych rosyjskich surowców. Oto McDonald's, 100 procent rosyjskich surowców, ogłosił, że się zamyka. No i dobrze. Nie będzie McDonald's, tylko Wujek Wania. Należy oszczędzić miejsca pracy, a ceny obniżać - powiedział polityk, cytowany przez "Wirtualne media".

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Szef Federacji Rosyjskich Restauratorów i Hotelarzy Igor Bucharow powiedział rosyjskim mediom, że hamburgery nie są autorskim daniem firmy McDonald's, a modne burgery są serwowane w wielu restauracjach. "Wiemy w  Rosji, jak smażyć kotlety i piec bułki". Mer Moskwy Siergiej Sobianin dodał, że zastąpienie McDonald’s Wujkiem Wanią ma zająć nie dłużej niż rok. Władze miasta zamierzają przeznaczyć na to 500 milionów rubli.

Nie wiadomo, jak Rosja zamierza przeprowadzić operację zmiany McDonald's na Wujka Wanię i co amerykański koncern na to. Większość z 850 restauracji McDonald's w Rosji nie ma dzierżawionych lokali. Nie były też oddawane we franczyzę, co oznacza, że należą one bezpośrednio do firmy. McDonald's jest więc zobowiązany do płacenia czynszu i w chwili, gdy podejmował decyzję o zawieszeniu działalności w Rosji, poinformował, że czynsz będzie płacił. Firma zapowiedziała też, będzie wypłacała pensje 62 tys. pracownikom w Rosji.

Rosja. Wniosek o rejestrację znaku Wujka Wani trafił do urzędu patentowego czy nie?

Josh Gerben, właściciel dużej amerykańskiej kancelarii prawniczej specjalizującej się w ochronie własności intelektualnej i zajmującej się ochroną znaków towarowych opublikował tweeta z informacją, że holding Ruspole (od ponad 20 lat właściciel marki Wujek Wania, produkujący warzywa w puszkach) złożył wniosek do rosyjskiego urzędu patentowego Rospatent o zarejestrowanie znaku patentowego dla Wujka Wani. "12 marca został złożony wniosek o znak towarowy dla logo McDonald's z napisem 'Wujek Wania'. Rosyjska Duma Państwowa sugerowała wcześniej, że Rosja zastąpi wszystkie McDonald's 'Wujkiem Wanią'" - poinformował na Twitterze.  

Josh Gerben do postu dołączył też skan projektu logo Wujka Wani złożony do Rospatentu, bardzo podobny do logo amerykańskiej sieci restauracji McDonald’s. Logo jest niemal identyczne, tylko odwrócone o 90 stopni.  

O tym, że McDonald's zostanie zastąpiony Wujkiem Wanią i jak ma wyglądać logo tej rodzimej sieci restauracji, która wkrótce będzie serwować hamburgery, poinformowały również rosyjskie media.

Na to zareagowało Ruspole - wystosowało oświadczenie cytowane przez gazeta.ru. Zaprzecza w nim, jakoby "podmioty prawne holdingu Ruspole oraz marki Wujek Wania były powiązane z logo stworzonym za pomocą odwróconej litery "M" sieci gastronomicznej McDonald's, która ma zarys litery "B", czyli "W" w cyrylicy". Holding poinformował też, że trwa obecnie dochodzenie „w sprawie rzekomo złożonego wniosku o rejestrację".

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl>>>

Więcej o: