Wojna w Ukrainie. Szwajcaria zamroziła aktywa rosyjskich oligarchów. Polski rząd chce ich konfiskaty

Szwajcaria zareagowała na apel Wołodymyra Zełenskiego i przyjęła unijne sankcje wobec Kremla. - Aktywa objętych nimi rosyjskich oligarchów zostały zamrożone - poinformował prezydent Szwajcarii Ignazio Cassis. Według Mateusza Morawieckiego pieniądze ulokowane przez Rosjan na kontach powinny być skonfiskowane i przeznaczone na odbudowę Ukrainy. - Gdzieś tu leży granica, między tym, co Szwajcaria może bądź powinna zrobić - skomentował szef polskiego rządu.
Zobacz wideo Coraz większe zniszczenia w Kijowie. Centrum handlowe zostało zrównane z ziemią

Mateusz Morawiecki spotkał się w poniedziałek (21 marca) z prezydentem Szwajcarii Ignazio Cassisem, by omówić sposoby pomocy Ukrainie. - Rosja niszczy miasta, niszczy normalne życie, ale dopuszcza się również zbrodni wojennych. I nie tylko potępiliśmy z panem prezydentem te zbrodnie wojenne, ale także uzgodniliśmy, w jaki sposób Szwajcaria, która nie jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, ale leży w środku Europy, mogłaby brać udział w kolektywnym działaniu przeciwstawiania się tej brutalnej sile wojskowej, która depcze prawa człowieka - powiedział premier Morawiecki podczas konferencji prasowej.

- Szwajcaria przyjęła unijne sankcje wobec Rosji, aktywa objętych nimi rosyjskich oligarchów zostały zamrożone - skomentował prezydent Szwajcarii Ignazio Cassis. Według premiera Mateusza Morawieckiego to wciąż za mało.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Piotr MullerMorawiecki spotka się z opozycją. Rząd chce zmienić konstytucję

Mateusz Morawiecki chce większych sankcji. "Nie do końca przemawia do mnie idea neutralności"

Tematem rozmów przedstawicieli państw były również nowe sankcje wobec Rosji. - Za parę dni w Brukseli na Radzie Europejskiej będziemy dyskutować kolejne mechanizmy sankcyjne. Wiemy doskonale, że te pierwsze mocno dotknęły gospodarkę rosyjską, ale to cały czas jeszcze za mało - skomentował Mateusz Morawiecki. Ignazio Cassis poinformował, że jego rząd przeznaczył 80 mln franków dodatkowych kredytów na pomoc humanitarną. Tym samym zastrzegł, że przez wzgląd na neutralność kraju, nikt nie może oczekiwać od Szwajcarii pomocy militarnej.

- Gdzieś tu leży granica, między tym, co Szwajcaria może, bądź powinna zrobić - oczywiście to decyzja rządu Szwajcarii. Ale mam nadzieję, że Szwajcaria podejmie na tyle aktywne działania, że będą odzwierciedlać jej znaczenie na arenie międzynarodowej - zaznaczył Morawiecki. Podkreślił, że "nie do końca przemawia do niego idea neutralności wobec olbrzymich wyzwań geopolitycznych i humanitarnych". 

- Sądzę, że Szwajcaria co najmniej powinna zamrozić i skonfiskować wszelkie aktywa, pieniądze, aktywa finansowe oligarchów rosyjskich. Mam nadzieję, że działanie takie nie narusza neutralności, bo nie tyczy się neutralności - kontynuował Morawiecki. Według szefa polskiego rządu zdobyte w taki sposób środki powinny zostać wykorzystane do odbudowy Ukrainy po wojnie.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Wołodymyr Zełenski: W waszych bankach znajdują się pieniądze tych, którzy wywołali tę wojnę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym 19 marca przemówieniu zwrócił się do protestujących w Bernie (stolicy Szwajcarii) przeciwko rosyjskiej agresji. Wezwał również do zamrożenia w szwajcarskich bankach aktywów rosyjskich oligarchów i osób wspierających politykę Kremla.

- Wasze banki są miejscem, gdzie znajdują się pieniądze tych, którzy wywołali tę wojnę. To jest bolesne. Pomóżcie z nimi walczyć - apelował Zełenski. Ukraińskie miasta "są niszczone na rozkaz ludzi, którzy mieszkają w europejskich, pięknych szwajcarskich miastach, którzy mają w waszych miastach nieruchomości. Byłoby naprawdę dobrze odebrać im ten przywilej" - stwierdził prezydent Ukrainy.

Jak podaje Agencja Reutera, Szwajcarskie Stowarzyszenie Bankowców (Swiss Bankers Association, SBA) oszacowało, że Rosjanie trzymają w szwajcarskich bankach od 150 mld do 200 mld franków szwajcarskich (213 mld dolarów). 

Nagroda Nobla - zdjęcie ilustracyjnePokojowa Nagroda Nobla dla Wołodymyra Zełenskiego i narodu ukraińskiego?

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: