100 plus, czyli bon na dekoder. Od dziś można składać wnioski o nowe świadczenie

Zmiana standardu nadawania cyfrowej telewizji naziemnej nadchodzi wielkimi krokami. W wielu przypadkach oznacza to konieczność zakupu nowego dekodera, a nawet telewizora. Rząd dofinansuje zakup tych urządzeń, a wnioski można składać już od 21 marca.

Ustawa o pomocy finansowej na zakup nowego dekodera telewizyjnego została pod koniec lutego podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Świadczenie w wysokości 100 zł dla 2,27 mln gospodarstw domowych ma związek ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, która będzie przebiegała etapami, a pierwszy etap rozpocznie się już w marcu.

Warto przypomnieć o przyjętej nowelizacji ustawy, która wprowadziła również dofinansowanie dla telewizorów. Świadczenie to wynosi 250 zł.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

DVB-T2/HEVC. Bon na dekoder i telewizor - zasady

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zapewnił w rozmowie z "Faktem", że bon na dekoder będzie przyznawany niezależnie od dochodów uzyskiwanych przez gospodarstwo domowe. Co więcej, wnioski o dofinansowanie zakupu dekodera lub telewizora można składać już od 21 marca.

Należy podkreślić, że świadczenie nie będzie przyznawane w formie gotówkowej. Osoby zainteresowane otrzymają kod, który będzie można wykorzystać na zakup urządzenia w wybranych sklepach stacjonarnych lub internetowych, które przystąpią do programu. Bony nie będą mogły być wymieniane na pieniądze.

Więcej o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Na stronie rządu wyjaśniono kolejne zasady:

  • dofinansowanie będzie przysługiwało na wniosek jednej osoby w ramach gospodarstwa domowego;
  • wniosek o uzyskanie świadczenia będzie można składać elektronicznie - z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem Poczty Polskiej S.A. Umożliwi to uzyskanie świadczenia także przez osoby z ograniczonym dostępem do usług cyfrowych;
  • w odpowiedzi na wniosek osoba uprawniona otrzyma specjalny kod na podany adres email lub w postaci wydruku (jeśli wniosek był złożony przez pocztę);
  • kod będzie można realizować w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz poprzez internetowe platformy sprzedażowe;
  • program będzie realizowany do końca 2022 r.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Nowy standard DVBT-2. Przejście podzielono na etapy

Przejście na nowy standard w Polsce zostało zaplanowane na II kwartał 2022 r. Zgodnie z harmonogramem nakreślonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, wprowadzenie nowego standardu podzielono na cztery etapy:

  • Etap 1. - od 28.03.2022 r.: Rejon Sudetów i Dolnego Śląska, województwo lubuskie;
  • Etap 2. - od 25.04.2022 r.: Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielkopolski, Kujawy, zachodnia część Mazowsza;
  • Etap 3. - od 23.05.2022 r.: południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna;
  • Etap 4. - od 27.06.2022 r.: Mazowsze, Polska Wschodnia (od Suwalszczyzny, przez Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę).
Zobacz wideo DVB-T2 coraz bliżej. Co oznacza dla nas nowy standard telewizji i kogo czeka wymiana telewizora? [TOPtech]
Więcej o: