Eksperci przewidują, że w marcu inflacja przekroczy 10 proc. Tak źle nie było od 2000 roku

"Od marca przez większość kolejnych miesięcy bieżącego roku wskaźnik CPI będzie przyjmował wartości dwucyfrowe" - przewidują eksperci Banku Ochrony Środowiska. Niestety nie są w tym osamotnieni. Większość ekspertów jest zgodna, że w piątek, gdy GUS przedstawi najnowsze szacunki inflacji, wyniosą one 10 proc.

W 2022 roku Polska, jak wiele krajów na świecie, musi zmagać się z rosnącą inflacją. Wprowadzano Tarczę Inflacyjną 2.0 mającą zapobiec gwałtownym wzrostom cen na polskim rynku. Udało się dzięki temu zmniejszyć inflację z 9,2 proc. w styczniu, do 8,5 proc. w lutym. Trwająca w Ukrainie wojna wpływa na ceny surowców, co ma być według ekspertów, jednym z czynników oddziałujących na wyższą inflację w marcu.

Zobacz wideo Jak sankcje nałożone na Rosję odbiją się na naszej gospodarce?

Więcej informacji o sankcjach na Rosję przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Inflacja może w marcu wynieść 10 proc. 

Ekonomiści Santander Bank Polska przewidują, że CPI podskoczy do 10 proc. Oznaczałoby to najwyższy skok cen od września 2000 roku. Głównym czynnikiem podbijającym współczynnik są, według ekspertów, wyższe ceny paliw. Zestawiając ceny z marca i lutego można zaobserwować wzrost o 30 proc. - przytacza wyniki analizy portal money.pl.

W podobnym tonie wypowiadają się analitycy Banku Ochrony Środowiska. Eksperci BOŚ uważają, że wojna w Ukrainie wpłynęła na kilkudziesięcioprocentowy wzrost cen surowców. Jak podaje portal money.pl specjaliści tłumaczą, że podażowy skok ceny surowców podbił ceny paliw, co prowadzi do tego, że w marcu inflacja prawdopodobnie ukształtuje się powyżej 10 proc. i szybko nie spadnie.  

"Najprawdopodobniej od marca przez większość kolejnych miesięcy bieżącego roku (przynajmniej w II i III kw.) wskaźnik CPI będzie przyjmował wartości dwucyfrowe" - przywołuje wypowiedzi ekspertów BOŚ money.pl.  

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Inflacja. Wyższe ceny żywności i paliwa 

Wzrost cen zbóż, olejów roślinnych i nawozów odbije się na wyższych cenach żywności. Analitycy BOŚ przewidzieli dla money.pl, że inflacja podniesie się o 2 proc. porównując z danymi sprzed wojny. Prognozowane 7,5 proc. CPI w marcu, w obliczu tego konfliktu, nie wydaje się realne. Specjaliści jednogłośnie uważają, że będzie to wynik dwucyfrowy. Zakładają również, że w obliczu nowej rzeczywistości rząd może przedłużyć Tarczę Antyinflacyjną do końca roku. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Piotr Kalisz z Citi Handlowego przeanalizował obecną sytuację w perspektywie najbliższych lat. Według jego danych średnioroczna inflacja w 2022 roku wyniesie ok. 9 proc., w 2023 ok. 8 proc., a dopiero w 2024 spadnie poniżej 3,5 proc. Ekspert tłumaczy jednak, że inflacja musi być wyższa ze względu na wyższe ceny paliwa. Podwyższona została również inflacja bazowa - czytamy na portalu money.pl.  

Kalisz w swojej analizie zwraca również uwagę na optymistyczne informacje. Według niego Polska gospodarka w obliczu wyższej inflacji powinna poradzić sobie lepiej od innych państw. Marcowy wzrost inflacji w przewidywaniach Kalisza również jest nieco niższy. Inflacja ma wynieść 9,8 proc. choć ekspert podkreśla, że nie można wykluczyć inflacji powyżej 10 proc.  

Więcej o: