L4. Czy pracodawca widzi kod choroby na zwolnieniu lekarskim?

Wielu pracowników zastanawia się, czy pracodawca może poznać powód zwolnienia chorobowego swojego pracownika. Czy pracodawca widzi kod choroby na L4? Odpowiadamy.

Druk L4 to usprawiedliwienie nieobecności pracownika w związku z chorobą. Dokument pozwala otrzymać wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Aby je otrzymać, należy jednak być ubezpieczonym i opłacać składkę chorobową.

Od 1 grudnia 2018 r., zwolnienia lekarskie wystawiane są przez lekarzy jedynie w formie elektronicznej. Czy pracodawca widzi kod choroby na L4 swojego pracownika? 

Zobacz wideo Pandemia negatywnie wpłynęła na sytuację zawodową kobiet. Ich aktywizacja może przynieść gospodarce 300 mld zł do 2030 roku

L4 pracownika - czy pracodawca widzi kod choroby?

Jak wynika z ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i swobodnego przepływu takich danych, pracodawca nie ma prawa dowiedzieć się o powodzie zwolnienia lekarskiego. Oznacza to, że pracodawca nie jest upoważniony do tego, by poznać kod choroby, który lekarz wpisał jego pracownikowi na L4, czyli ZLA.

Wersja e-ZLA udostępniona płatnikowi składek, czyli pracodawcy nie zawiera więc numeru statystycznego choroby. Jak podaje ZUS, rozwiązanie te ma chronić prywatność pracownika.

Co więcej - zgodnie z przepisami, które obowiązują od 21 lipca 2019 roku odnośnie RODO, informacja o L4, która trafia do pracodawcy, nie może zawierać danych ubezpieczonego i szczegółów dotyczących zwolnień. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może podać jedynie nazwę płatnika.

Przypominamy jednak, że pracodawca ma możliwość zweryfikowania L4 i przeprowadzenia kontroli.

L4- kody choroby. [LISTA]

E-Zla, czyli dawne L4, to e-zwolnienie, które usprawiedliwia nieobecność pracownika w pracy. Na dokumencie tym lekarz umieszcza literę, która jest przypisana odpowiednim grupom chorobowym.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Wyróżniamy pięć kodów chorobowych na L4:

  • kod A - niezdolność do pracy powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą;
  • kod B - niezdolność do pracy w czasie ciąży;
  • kod C - niezdolność do pracy spowodowana nadużyciem alkoholu;
  • kod D - niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą;
  • kod E - niezdolność do pracy spowodowana chorobą zakaźną, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub inną chorobą, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: