Mój Prąd 4.0. Ponad 20 tys. zł na fotowoltaikę i nie tylko. Dla kogo? Jak złożyć wniosek?

Wnioski do czwartej edycji programu "Mój Prąd" będą przyjmowane już od 15 kwietnia. Jedno gospodarstwo domowe będzie mogło uzyskać dotację w wysokości ponad 20 tys. zł m.in. na domowe instalacje fotowoltaiczne. Kto może ubiegać się o dofinansowanie? Jak złożyć wniosek?

Program "Mój Prąd" został wprowadzony w 2019 r., miał za zadanie m.in. zwiększyć produkcję energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Polski, aby zwiększyć udział OZE w miksie energetycznym. Pod koniec marca ogłoszono, że 15 kwietnia ruszy nabór do kolejnej edycji tego programu.

Więcej o dofinansowaniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Panele słoneczne (zdjęcie ilustracyjne)Fotowoltaika będzie mniej opłacalna. Prezydent podpisał ustawę

Mój Prąd 4.0. Dofinansowanie może wynieść nawet 20,5 tys. zł

Maksymalna wysokość dofinansowania może wynieść nawet 20,5 tys. zł. Na samą fotowoltaikę można zyskać do 4 tys. zł. Kwota ta wzrośnie do 5 tys. zł, gdy wnioskodawca będzie rozliczał także pozostałe elementy instalacji przewidziane w programie.

Ponadto dofinansowanie magazynu energii wyniesie do 7,5 tys. zł, do magazynu ciepłej wody użytkowej - do 5 tys. zł i domowego system zarządzania energią - do 3 tys. zł - wyjaśnił Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii. Budżet na realizację czwartej edycji programu "Mój Prąd" ma wynieść około 350 mln zł.

Więcej szczegółów na temat programu "Mój Prąd" można znaleźć na stronie internetowej mojprad.gov.pl.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Prąd (zdjęcie ilustracyjne)Autostrada energetyczna północ-południe za 10 lat? Produkcja energii się zmienia

Mój Prąd 4.0. Kto może starać się o dofinansowanie? Jak złożyć wniosek?

Czwarta edycja programu jest przeznaczona dla osób fizycznych, których instalacja zostanie podłączona do nowego systemu rozliczeń wytwarzanej energii. Chodzi o rozliczenie net-billing, czyli na podstawie wartości energii. Przypomnijmy, że system ten wszedł w życie 1 kwietnia 2022 r. i polega na tym, że prosumenci sprzedają nadwyżki energii po określonej, hurtowej cenie, a kupując energię, będą musieli zapłacić jak pozostali odbiorcy.

Dofinansowanie obejmuje domowe mikroinstalacje fotowoltaiczne, magazyny energii i ciepła zwiększające autokonsumpcję energii elektrycznej wytworzonej z własnych paneli słonecznych oraz inteligentne systemy zarządzania energią zintegrowane z mikroinstalacjami bądź magazynami. Program w nowej odsłonie kierowany jest do osób, które mają zawartą umowę kompleksową lub umowę sprzedaży z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (OSD).

Nabór wniosków rozpocznie się 15 kwietnia 2022 r., czyli wraz z oficjalnym rozpoczęciem czwartej edycji programu "Mój Prąd". Wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie można składać wyłącznie w wersji elektronicznej. Jak podkreślono na stronie mojprad.gov.pl, wnioski składane w wersji papierowej będą odrzucane.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Posłuchaj podcastu Anonymous wypowiedzieli wojnę Putinowi. Kto stoi za tą organizacją? [TECHNOTERAPIA]
Więcej o: