Ukraiński nastolatek podbił serca Polaków ogłoszeniem o pracę. "Jestem silny fizycznie i wytrzymały"

"Szukam pracy na pół etatu, którą mógłbym wykonywać po szkole w godzinach popołudniowych" - pisze w swoim ogłoszeniu 16-letni uchodźca z Ukrainy. Wpis nastolatka spotkał się ze sporym odzewem. "Chłopaku, jesteś niesamowity" - pisze jedna z internautek.

W mediach społecznościowych pojawiło się ogłoszenie, którego autorem jest ukraiński nastolatek. Timofiej, który jest jednym z ok. 2,5 mln uchodźców, którzy przybyli do Polski z Ukrainy na skutek rosyjskiej agresji, chce wykorzystać swój potencjał.

Zobacz wideo Zamrożenie WIBOR rozwiązałoby problem z wysokimi ratami kredytów?

Nastolatek z Ukrainy chce pracować w Polsce

"Mam pełne 16 lat. Mam świadomość, że jestem jeszcze uczniem i nie mogę pochwalić się wieloma miejscami pracy i bogatym doświadczeniem zawodowym. Mam jednak wielkie pragnienie, aby pomóc mojej rodzinie i odciążyć finansowo moich rodziców, którzy obecnie przebywają na Ukrainie" - pisze na swoim profilu niemal bezbłędną polszczyzną. Jak wyjaśnia, angielski już zna, niemiecki rozumie, a naszego języka "aktywnie się uczy" 

Timofiej jasno deklaruje, że chce podjąć pracę. "Szukam pracy na pół etatu, którą mógłbym wykonywać po szkole w godzinach popołudniowych. Po ukończeniu szkoły będę mógł więcej pracować" - pisze. Opisuje też swoje zalety. "Jestem silny fizycznie i wytrzymały. Mogę być przydatny jako pracownik fizyczny - do przenoszenia, przesuwania, podnoszenia czegoś. Mogę pomagać w pielęgnacji ogrodu, sprzątać teren, wykonywać prace dorywcze na budowie. Mogę być również przydatny jako pracownik w placówkach handlowych, gastronomicznych i rekreacyjnych" - wyjaśnia. 

Ukrainiec pisze też, że od dziecka uprawia sport, z chęcią więc podejmie się organizacji zajęć sportowych dla polskich dzieci. Przy okazji proponuję naukę angielskiego. "Jestem gotowy, aby oderwać dziecko od komputera i zorganizować mu aktywny wypoczynek - nauczyć je grać w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, jeździć na rowerze/ deskorolce, a nawet po prostu spacerować z nim na świeżym powietrzu. Mogę z nim rozmawiać po angielsku podczas gier sportowych i spacerów, dzięki czemu nauczy się języka obcego - liczenia, prostych wyrażeń, pojedynczych słów. Możemy wspólnie czytać książki dla dzieci w języku obcym" - czytamy w ogłoszeniu. 

Tysiące udostępnień i setki komentarzy

Nietypowe ogłoszenie spotkało się ze sporą reakcją. Udostępniło je 2,2 tys. osób, ponad 200 skomentowało. "Popłakałam się ze wzruszenia, chłopaku jesteś niesamowity naprawdę. Jestem pewna, że Ci się uda, z taką przedsiębiorczością i takim podejściem do życia musi się udać. Jesteś mistrzem. Powodzenia" - czytamy w jednym z komentarzy. "Polacy powinni brać przykład z tego młodego człowieka" - pisze inny z internautów. "Z twojego ogłoszenia płynie szczerość i otwartość. Dobrze Ci z oczu patrzy. Życzę Ci, abyś zdobył pracę, na jaką zasługujesz i aby Twoja ojczyzna przestała cierpieć" - komentuje kolejny z użytkowników Facebooka. 

Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek, że do Polski przybyło z Ukrainy 2,65 mln uchodźców z Ukrainy. Minionej doby funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili 28,5 tysiąca osób, które przekroczyły granicę ukraińsko-polską. Z kolei na Ukrainę wyjechało wczoraj 19,4 tysiąca osób. W poniedziałek do godziny 7 rano z Ukrainy do Polski przeszło 5,9 tysiąca uchodźców.

Więcej o: