ZUS o 500 plus: Obywatele Ukrainy złożyli ponad 230 tys. wniosków. Gdzie najwięcej?

Dane przekazane przez ZUS są szacowane na 6 kwietnia. Codziennie ulegają zmianie, bo wniosków przybywa. Najwięcej wpłynęło ich w województwach mazowieckim - prawie 43 tys. oraz śląskim - 27,4 tys. Najmniejszą liczbę zarejestrowano w województwie podlaskim - tam jedynie 5,2 tys.

Uchodźcy mogą otrzymać świadczenie 500 plus po uzyskaniu specjalnego numeru PESEL UKR. Muszą go mieć osoby wnioskujące o świadczenie oraz dzieci, których dotyczy wniosek. Wymagany jest również polski numer rachunku bankowego i polski numer telefonu.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

Uchodźcy mogą się ubiegać o 500 plus

O świadczenie 500 plus na dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia, mogą się ubiegać wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. - O świadczenie mogą wystąpić także obywatele Ukrainy, którzy już wcześniej zamieszkiwali w Polsce, ale dzieci, na które ubiegają się o świadczenie, musiały przybyć do Polski z Ukrainy po 23 lutego 2022 r. - doprecyzowuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS woj. podlaskiego - przekazuje Onet.pl.

Obywatele Ukrainy mogą składać do ZUS-u wnioski o świadczenie 500 plus na dwa okresy rozliczeniowe: bieżący, który obowiązuje do 31 maja 2021 roku oraz na kolejny okres, który będzie trwał od czerwca 2022 r. do końca maja 2023 r.

Najwięcej wniosków o świadczenie wpłynęło w woj. mazowieckim

- W całym kraju tylko do 6 kwietnia wpłynęło elektronicznie do ZUS-u ponad 230 tys. wniosków. Najwięcej w woj. mazowieckim - niemal 43 tys. i śląskim - 27,4 tys. Najmniej w woj. podlaskim - 5,2 tys. W woj. podlaskim najwięcej wniosków wpłynęło w Białymstoku i Augustowie. Na oba okresy świadczeniowe w stolicy regionu wypełniono w sumie 1,2 tys. wniosków, a w Augustowie - 0,5 tys. - informuje Krupicka.

Wnioski w języku ukraińskim można złożyć elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Konto na PUE można założyć samodzielnie przez internet za pomocą profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej.

Więcej o: