ZUS o 500 plus: Obywatele Ukrainy złożyli ponad 230 tys. wniosków. Gdzie najwięcej?

Dane przekazane przez ZUS są szacowane na 6 kwietnia. Codziennie ulegają zmianie, bo wniosków przybywa. Najwięcej wpłynęło ich w województwach mazowieckim - prawie 43 tys. oraz śląskim - 27,4 tys. Najmniejszą liczbę zarejestrowano w województwie podlaskim - tam jedynie 5,2 tys.

Uchodźcy mogą otrzymać świadczenie 500 plus po uzyskaniu specjalnego numeru PESEL UKR. Muszą go mieć osoby wnioskujące o świadczenie oraz dzieci, których dotyczy wniosek. Wymagany jest również polski numer rachunku bankowego i polski numer telefonu.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

Uchodźcy mogą się ubiegać o 500 plus

O świadczenie 500 plus na dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia, mogą się ubiegać wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. - O świadczenie mogą wystąpić także obywatele Ukrainy, którzy już wcześniej zamieszkiwali w Polsce, ale dzieci, na które ubiegają się o świadczenie, musiały przybyć do Polski z Ukrainy po 23 lutego 2022 r. - doprecyzowuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS woj. podlaskiego - przekazuje Onet.pl.

Obywatele Ukrainy mogą składać do ZUS-u wnioski o świadczenie 500 plus na dwa okresy rozliczeniowe: bieżący, który obowiązuje do 31 maja 2021 roku oraz na kolejny okres, który będzie trwał od czerwca 2022 r. do końca maja 2023 r.

Osoba korzystające ze smartfonu - zdjęcie ilustracyjneRosjanie wykorzystują ukraińskie dzieci do zdobywania informacji

Najwięcej wniosków o świadczenie wpłynęło w woj. mazowieckim

- W całym kraju tylko do 6 kwietnia wpłynęło elektronicznie do ZUS-u ponad 230 tys. wniosków. Najwięcej w woj. mazowieckim - niemal 43 tys. i śląskim - 27,4 tys. Najmniej w woj. podlaskim - 5,2 tys. W woj. podlaskim najwięcej wniosków wpłynęło w Białymstoku i Augustowie. Na oba okresy świadczeniowe w stolicy regionu wypełniono w sumie 1,2 tys. wniosków, a w Augustowie - 0,5 tys. - informuje Krupicka.

Wnioski w języku ukraińskim można złożyć elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Konto na PUE można założyć samodzielnie przez internet za pomocą profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej.

Tomasz Komenda podczas ogłoszenia wyroku w 2003 rokuNie żyje były prokurator, który postawił zarzuty Tomaszowi Komendzie

Więcej o: